Labioplastyka

Wygląd zewnętrzny, chcąc nie chcąc, jest jednym z wyznaczników, naszego zadowolenia i szczęścia. Miejsca intymne to niewielki, ale bardzo istotny obszar naszego ciała. Choć od zawsze przejmujemy się ich wyglądem, to dopiero od niedawna, głównie za sprawa medycyny estetycznej, głośno mówi się o ich niedoskonałościach i możliwości poprawy wyglądu. Jednym z takich zabiegów jest labioplastyka, czyli zabieg korygujący wargi sromowe mniejsze i większe.

Labioplastyka – co to jest?

Labioplastyka to zabieg chirurgiczny lub laserowy warg sromowych mniejszych, który polega na zmianie ich wielkości, poprawie kształtu i wizualnego wyglądu. Najczęściej, wykonuje się labioplastykę warg sromowych mniejszych, gdyż przerośnięte wargi sromowe mniejsze to dosyć często spotykany problem, który powoduje spory dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania.

Przyczyny przerostu warg sromowych.

Wygląd naszych zewnętrznych narządów płciowych jest w dużej mierze uwarunkowany przez nasze geny. W przypadku warg sromowych istotną rolę odgrywają również czynniki zewnętrzne, które mogą przyczynić się do ich deformacji.

Wśród przyczyn przerostu warg sromowych wymienia się:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • ciężkie porody siłami natury, podczas których doszło pęknięcia niekontrolowanego lub konieczne było nacięcie krocza,
 • infekcje miejsc intymnych,
 • piercing,
 • terapia hormonalna w okresie dojrzewania,
 • praktyki seksualne, które mogą prowadzić do naciągnięcia warg sromowych.

Jak wygląda operacja labioplastyki?

Labioplastyka może być przeprowadzona za pomocą różnych metod, zazwyczaj jest to zabieg chirurgiczny lub z wykorzystaniem lasera. Bez względu na dobór metody, zabieg w dużym uproszczeniu polega na wycięciu nadmiaru tkanki warg sromowych mniejszych i ich wymodelowaniu.

W trakcie zabiegu można dokonać także plastyki lub rewitalizacji pochwy oraz korekty kształtu warg sromowych większych. Zakres operacji zależy od indywidualnych potrzeb Pacjentki.

Labioplastyka

Labioplastyka – kiedy konieczna jest operacja?

Labioplastyka może być wykonana zarówno ze względów zdrowotnych, gdy pacjentka odczuwa dyskomfort związany z przerostem lub kształtem warg sromowych mniejszych, a także gdy chce jedynie poprawić ich wygląd wizualny.

Wskazania do labioplastyki.

 • Przerośnięte, asymetryczne lub zdeformowane wargi sromowe.
 • Wargi sromowe zniekształcone przebytym porodem.
 • Odczuwanie dyskomfortu na co dzień, podczas zwykłych czynności, uprawiania sportu, a także współżycia.
 • Pojawiające się otarcia, podrażnienie i rany w miejscach intymnych.
 • Częste infekcje miejsc intymnych.
 • Kompleksy i niezadowolenie spowodowane wyglądem warg sromowych.

Przeciwwskazania do labioplastyki.

 • Stan zapalny lub infekcja okolicy intymnej.
 • Zaburzenia krzepliwości krwi.
 • Ciąża, połóg i karmienie piersią.
 • Nowotwory narządów płciowych.

Labioplastyka – laserem czy skalpelem?

Obecnie coraz częściej plastyka warg sromowych jest wykonywana za pomocą lasera. Labioplastyka laserowa charakteryzuje się mniejszym krwawieniem podczas zabiegu, lepszym gojeniem się rany i mniejszym ryzykiem wystąpienia blizny, a także zwiększeniem elastyczności tkanki, poprzez stymulację kolagenu w trakcie.

Trzeba jednak pamiętać, że zarówno skalpel i laser są tak samo skuteczne, a efekt zależy głównie od wiedzy i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

Labioplastyka – jak długo się goi?

Czas gojenia rany po labioplastyce zazwyczaj wynosi od 4 do 6 tygodni. Nie ma konieczności zdejmowania szwów, gdyż w trakcie zabiegu zakłada się bardzo cienkie szwy, które ulegają wchłonięciu przez organizm.

W okresie gojenia się rany zaleca się wstrzemięźliwość seksualną, unikanie nadmiernego wysiłku i uprawiania sportów. Należy także bardzo delikatnie przemywać kroczę, najlepiej wodą lub przy użyciu preparatów zaleconych przez lekarza. Ranę zawsze osuszamy jednorazowym ręcznikiem.

Labioplastyka – kiedy można współżyć?

Współżycie można rozpocząć po całkowitym zagojeniu się rany, czyli po upływie 4-6 tygodni.

Labioplastyka – kiedy efekty zabiegu?

Efekt labioplastyki jest widoczny już po 4 tygodniach od zabiegu. Należy jednak pamiętać, że tkanka może się formować nawet do 6 miesięcy po zabiegu. Uzyskane efekty są trwałe.
Efekty labioplastyki.

• Polepszenie wyglądu miejsc intymnych.
• Wyeliminowanie problemów związanych z odczuwaniem dyskomfortu i bólu.
• Poprawa komfortu życia seksualnego.
• Lepsze samopoczucie.

Labioplastyka – kiedy na NFZ?

Labioplastyka na NFZ jest możliwa w przypadku, gdy problem jest zaawansowany i powoduje u pacjentki dolegliwości bólowe i problemy zdrowotne. Niestety refundacja zabiegu wiąże się z odbyciem wielu konsultacji lekarskich, a także z długim czasem oczekiwania na zabieg. Nie możemy także liczyć, że zabieg zostanie wykonany za pomocą lasera.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(więcej)
(więcej)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(więcej)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(więcej)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności