Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet

Nadmierne owłosienie to dla wielu kobiet temat bardzo krępujący, wstydliwy i uciążliwy. Na szczęście w obecnych czasach jesteśmy już w stanie go ukryć, a nawet się pozbyć na wiele sposobów. W części przypadków nadmierne owłosienie jest uwarunkowane genetycznie, ale warto mieć na uwadze, że w wielu sytuacjach mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi, które mogą siać o wiele więcej zamętu w naszym organizmie aniżeli samo owłosienie.

Schorzeniem, które jest odpowiedzialne praktycznie w każdej sytuacji, związanej z nadmiernym owłosieniem u kobiet jest hirsutyzm. Niestety, bardzo często jest to też jeden z objawów bardziej złożonej choroby. Czym więc dokładnie jest ta choroba, jakie są jej przyczyny oraz czy hirsutyzm można wyleczyć?

Czym jest hirsutyzm?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, hirsutyzm jest zaburzeniem, które polega na nadmiernym owłosieniu u kobiet. Szacuje się, że obecnie cierpi na nie od 5 do 10 procent kobiet. O tym, że możemy się zmagać ze schorzeniem, może nam powiedzieć miejsce występowania owłosienia, które nie jest charakterystyczne dla kobiet, a dla mężczyzn, jak również sam charakter włoska, który jest trudny do usunięcia. W przypadku hirsutyzmu owłosienie występuje zatem, chociażby na brzuchu, rękach, ramionach, w okolicach narządów rodnych, a nawet na brodzie czy plecach. Do określenia stopnia rozwoju zaburzenia służy skala hirsutyzmu, którą nazywamy również skalą Ferrimana i Gallweya. Ma ona za zadanie ocenę intensywności owłosienia u kobiety, zwłaszcza w miejscach, gdzie ciało jest najbardziej wrażliwe na działanie androgenów.

Jakie są przyczyny hirsutyzmu?

Główną przyczyną występowania hirsutyzmu u kobiet jest zespół policystycznych jajników, czyli zespół zaburzeń hormonalnych, który prowadzi do braku owulacji. Szacuje się, że w około 80% przypadków odpowiedzialny jest za niego właśnie hirsutyzm. Do innych przyczyn tego schorzenia zaliczamy, chociażby:

 • Inne choroby układu endokrynnego, takie jak zespół Cushinga
 • Niedoczynność tarczycy
 • Akromegalię
 • Hiperprolaktynemię
 • Wrodzony przerost nadnerczy
 • Zespół odporności na insulinę
 • Guzy jajnika
 • Stosowanie niektórych leków

Jeśli obserwujemy niepokojące zmiany, ale wyniki badań są bez zastrzeżeń i nie pozwalają na ustalenie przyczyn choroby, to mówimy wówczas o hirsutyzmie idiopatycznym.

Jakie są objawy hirsutyzmu?

Kiedy możemy mówić o hirsutyzmie i jak go rozpoznać? Wbrew pozorom nie jest to tak proste, ponieważ nie zawsze delikatny tzw. meszek na rękach lub brzuchu kobiety musi świadczyć o tym właśnie schorzeniu. Dlatego też w celu znalezienia objawów dokładnie przyjrzyjmy się swojemu owłosieniu w obszarach wrażliwych na androgeny. Ich nadmiar może bowiem prowadzić do pojawienia się takich objawów jak trądzik, zmiany łojotokowe, łysienie typu męskiego, jak również obniżenie głosu, zmniejszenie się piersi, zaburzenia miesiączkowania, zwiększenie masy mięśniowej czy powiększenie się łechtaczki. Ponadto kobiety podejrzewające u siebie hirsutyzm powinny bacznie obserwować swoją skórę, czy nie pojawiły się na niej brązowe, pogrubione fragmenty w okolicach pach i szyi, mlekotok, zmiana rysów twarzy lub sylwetki. Możemy również zaobserwować zwiększone pragnienie, wielomocz, skłonności do powstawania siniaków, nadmierny apetyt lub pojawienie się rozstępów na skórze.

Jak należy leczyć hirsutyzm?

Leczenie hirsutyzmu w dużej mierze zależne jest od jego przyczyny. Do wyboru mamy, chociażby stosowanie odpowiedniego leczenia hormonalnego poprzez przyjmowanie środków antykoncepcyjnych lub antyandrogenów, leczenie chorób wyjściowych i ich powikłań, z kolei w przypadku powstawania guzów jajnika i nadnerczy zalecane jest leczenie operacyjne.

Oczywiście hirsutyzm to nie tylko problem natury czysto medycznej, ale także psychicznej. Nadmierne owłosienie bardzo negatywnie wpływa na kobietę, przez co traci ona pewność siebie i poczucie wartości. Dlatego też ogromną rolę odgrywają wszelkie metody, pozwalające na bezpośrednie usuwanie niepożądanego owłosienia.

Hirsutyzm a depilacja laserowa

Jak wspomnieliśmy powyżej, wszelkie metody, które pozwalają na bezpośrednie usuwanie niepożądanego owłosienia, są bardzo istotne w przypadku leczenia hirsutyzmu. Oczywiście nie wyleczą one kobiety, ale znacznie poprawią jej zdrowie psychiczne. Dlatego też bardzo polecana jest właśnie depilacja laserowa, szczególnie że w przypadku hirsutyzmu często dochodzi do wrastania włosków i zapalenia mieszków włosowych, jeśli stosujemy tradycyjne metody golenia.

Niestety, istnieją przypadki, gdy w przypadku hirsutyzmu nie możemy zastosować tejże metody. Tyczy się to przede wszystkim chorych dziewczynek, które nie ukończyły 18. roku życia. Depilację laserową można bowiem przeprowadzać wyłącznie u dorosłych osób. Dodatkowymi przeciwwskazaniami do wykonania tego rodzaju zabiegu są:

 • Cukrzyca
 • Choroby skóry, takie jak bielactwo, zaburzenia pigmentacji, łuszczyca, predyspozycje do tworzenia się brodawek, poparzenia, uszkodzenia i zranienia skóry, stany zapalne skóry
 • Okres ciąży i karmienia piersią
 • Padaczka
 • Świeżo opalona skóra
 • Obecne, jak również przebyte nowotwory
 • Posiadanie rozrusznika serca
 • Stosowanie antybiotyków oraz środków ziołowych na bazie dziurawca i nagietka
 • Wszelkie infekcje, takie jak grzybice, infekcje bakteryjne i wirusowe.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(więcej)
(więcej)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(więcej)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(więcej)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności