Jak pielęgnować delikatną skórę powiek?

Doskonale znamy powiedzenie, że oczy są zwierciadłem naszej duszy, dlatego też należycie powinniśmy o nie dbać. Zresztą to właśnie wokół oczu powstają pierwsze oznaki starzenia się skóry. Dochodzi do tego, ponieważ skóra powiek jest cieńsza aniżeli skóra na pozostałej części twarzy i całego ciała. Grubość skóry powiek i wokół oczu wynosi jedynie 0,5 milimetra, zbudowana jest z naskórka i skóry właściwej, zawierającej niewielka ilość tkanki podskórnej. Warto wspomnieć, że nie występują w niej również gruczoły potowe, ograniczona jest także obecność gruczołów łojowych. Co za tym idzie, skóra wokół oczu jest słabiej nawilżona, to przekłada się na jej wrażliwość i podatność na różnego rodzaju reakcji nietolerancji.

W wyniku słabszej biologicznej ochrony, wytężonej pracy gałek ocznych, jak również działania czynników zewnętrznych, pierwsze oznaki pojawiają się właśnie na powiekach i skórze pod oczami – szczególnie mamy na myśli wszystkie linie, nierówności, zmarszczki, tzw. kurze łapki i suchość skóry. Oznaki starzenia pogłębia ponadto wiotczenie skóry na górnych i dolnych powiekach.

Jak zbudowana jest skóra wokół oczu?

Na początku musimy ściśle określić nazewnictwo skóry wokół oczu. Wyróżniamy bowiem powiekę dolną oraz powiekę górną, która dochodzi do brwi i znajduje się w okolicy oczodołowej. Dwie powieki łączone są ze sobą brzeżniami, tworząc kąt wewnętrzny i zewnętrzny oka. Na krawędzi powiek mamy oczywiście rzęsy. Skóra w tej okolicy, jak już wspomnieliśmy jest bardzo delikatna i cienka, ponieważ jej grubość wynosi zaledwie 0,5 milimetra. Co więcej, skóra wokół oczu ma niewiele kolagenu, glikozaminoglikanów i elastyny, przez co szybko staje się wiotka. Gruczoły łojowe są nieliczne, a tych potowych nie ma w ogóle. Ponadto tkanka podskórna jest dość luźna i znacznie cieńsza aniżeli w innych miejscach na twarzy. Niestety, ze względu na swoje właściwości skóra powiek narażona jest na częste podrażnienia i reakcji alergiczne, a ich powierzchowne unaczynienie i luźna tkanka podskórna powoduje wynaczynienia i obrzęki.

Jakie czynniki wpływają na stan skóry wokół oczu?

Wraz z upływem lat zmienia się również nasza skóra powiek. Najczęstszymi czynnikami, które sprzyjają rozwojowi takich dolegliwości są ekspozycja na niekorzystne warunki środowiskowe, w postaci promieniowania słonecznego, wiatru, dymu tytoniowego czy zanieczyszczeń powietrza. Negatywny wpływ na skórę ma także długotrwała praca przed ekranem monitora, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, jak również pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. Stan skóry powiek może ulec pogorszeniu także poprzez nieprawidłową pielęgnację lub jej brak. Niestety, takie schorzenia jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie, choroby układu krążenia, nerek czy zaburzenia hormonalne sprzyjają zmianom wokół oczu.

Jak dbać o skórę powiek?

Poniżej postaramy się przekazać kilka rad, które pozwolą zachować zdrowy i młody wygląd skóry wokół oczu przez jak najdłuższy czas. W tym celu powinniśmy odpowiednio, ale co bardzo istotne konsekwentnie i systematycznie pielęgnować skórę poprzez:

  • Używanie preparatów z witaminami C i E, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami, które to przyczyniają się do szybkiego pojawiania się oznak starzenia. Co więcej, witamina C działa rozświetlająco na naszą cerę. Do wspomnianych witamin warto dodać również produkty bogate w witaminę A, która doskonale nawilża i ujędrnia skórę pod oczami.
  • Dokładne oczyszczanie skóry i stosowanie demakijażu. Resztki podkładu czy niedomyty tusz zamykają nasze pory, co prowadzi do namnażania się wielu bakterii. Następnie na skórze pojawiają się niedoskonałości w postaci nieestetycznie wyglądających zaskórników i innych zmian zapalnych. Jak więc widzimy, poza stosowaniem preparatów z witaminami, należy działać również profilaktycznie i zapobiegawczo.
  • Używanie wyłącznie bezpiecznych kosmetyków. Wybierajmy więc preparaty hipoalergiczne, bezwonne i oczywiście pozbawione wszelkiego rodzaju konserwantów oraz sztucznych barwników. Jak już wiemy, skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa, przez co znacznie szybciej narazimy ją na ryzyko pojawienia się zaczerwień i podrażnień. Pamiętajmy, że skóra powiek nie lubi także mydła, ponieważ ma ono silne zasadowy współczynnik pH – co za tym idzie, wysusza i podrażnia skórę. Dlatego też szczególnie do demakijażu używajmy kosmetyków, które w swoim składzie zawierają substancje nawilżające, odżywiające i natłuszczające, dostosowane indywidualnie do naszego rodzaju skóry.
  • Pobudzanie krążenia, co pozwoli na utrzymanie młodego wyglądu, wspomoże rozluźnienie. Najlepszą formą pobudzenia krążenia jest masaż powiek, który zwiększa krążenie krwi w okolicach oczu, dotlenia oraz odżywia tkanki. Bardzo modna ostatnimi czasy jest tzw. joga oczu, czyli palming. Polega ona na zasłanianiu dłońmi powiek, tak by nie dochodziło do nich światło słoneczne. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia palce, brwi i powieki powinny być rozluźnione, ponieważ dopiero wtedy skóra będzie odpowiednio odprężona, a także zostanie obniżony poziom stresu.
  • Wykonywanie zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego jest jednym z najnowszych zabiegów laserowych, które są w stanie odmłodzić okolice naszych oczu. Zabieg, jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje technologię lasera frakcyjnego, a sam zabieg polega na odprowadzeniu powierzchniowych warstw skóry powiek, jak również na podgrzaniu jej głębszych warstw. Dzięki temu dochodzi do złuszczenia naskórka, a następnie przebudowy włókien kolagenowych oraz stymulacji skóry do tworzenia się nowych włókien. Zabieg laserem frakcyjnym możemy stosować na powieki i okolice powiek, wykorzystując w tym celu specjalne osłony na oczy. W efekcie otrzymujemy efekt zredukowanych zmarszczek powiek górnych i dolnych, poprawę napięcia skóry, wygładzenie powiek i skóry wokół oczu, dzięki czemu zanikają cienie pod oczami i zmarszczki.
  • Na koniec nie mogliśmy nie wspomnieć o blefaroplastyce, czyli o sposobie na opadające powieki. Taki defekt spotyka coraz większy odsetek osób, nawet w młodym wieku. By temu zaradzić, warto skorzystać z prostego zabiegu chirurgicznego, który w łatwy sposób poradzi sobie z opadającymi powiekami. Najczęściej już jeden zabieg wystarczy, by uporać się z kłopotem raz na zawsze! Zabieg blefaroplastyki odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu jest on mniej inwazyjny. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia, a następnie wycięcia paska skóry w jej naturalnym fałdzie i usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej spod powieki. Na koniec nacięcie jest zszywane cienkimi szwami na linii naturalnego załamania powieki, dzięki czemu ewentualna blizna jest wręcz niewidoczna.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(więcej)
(więcej)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(więcej)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(więcej)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności