Obrzezanie – najczęściej zadawane pytania

Obrzezanie to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. Choć kojarzy się ono głównie z obrzędami religijnymi lub kulturowymi, to w rzeczywistości bardzo często wykorzystuje się je także w medycynie jako metodę leczenia. Oto, co warto wiedzieć o zabiegu obrzezania.

Co to jest obrzezanie i po co się je wykonuje?

Obrzezanie to zabieg, który polega na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka. Wykonuje się go z powodów medycznych (np. stulejka, czy też profilaktyka niektórych chorób) oraz społecznych (najczęściej związanych z religią).

Obrzezanie jest praktykowane w religiach takich jak Judaizm i Islam, jest także wpisane w kulturę afrykańską, koreańską i turecką. Wykonuje się je także w celach profilaktycznych, gdyż uważa się, że zmniejsza ono ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową (np.HIV),  raka prącia, a także wystąpienia infekcji dróg moczowych.

Z powodów medycznych obrzezanie wykonuje się głównie w celu usunięcia wad anatomicznych prącia, ale także ze względów estetycznych, czy też w celu zwiększenia komfortu podczas współżycia.

Dlaczego obrzezanie — główne powody?

 • religijne i kulturowe
 • medyczne — najczęściej stulejka, krótkie wędzidełko, czy też rak prącia w obrębie napletka
 • profilaktyka — HIV i inne choroby przenoszone drogą płciową
 • poprawa wyglądu prącia — usunięcie nadmiaru skóry
 • poprawa jakości życia seksualnego — m.in. leczenie przedwczesnego wytrysku.

Obrzezanie — jak wygląda zabieg?

Obrzezanie wykonywane jako zabieg chirurgiczny odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz usuwa nadmiar napletka, wycinając nadmiar skóry. Miejsce cięcia, a także ilość usuniętej skóry jest uzależnione od zastosowanej metody obrzezania.  Na koniec zakładane są rozpuszczalne szwy. Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu Pacjenci muszą nosić specjalny opatrunek, wraz ze wzmocnieniem, które zapobiega krwawieniu i obrzękowi. Pacjent zazwyczaj jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu, jednak po 24 godzinach konieczna jest kontrola lekarza, podczas której zdejmuje się opatrunek i sprawdza stan gojenia się rany. W trakcie okresu rekonwalescencji należy bezwzględnie stosować się do wskazań pozabiegowych.

Zabieg obrzezania można wykonać różnymi metodami. W zależności od miejsca wykonania nacięcia i ilości usuwanej skóry wyróżnia się metody:

 • high and tight — w trakcie zabiegu nacięcie wykonuje się w dużej odległości od żołędzia oraz usuwa się dużą ilość skóry, w efekcie czego żołądź pozostaje całkowicie odsłonięty
 • high and loose — w tym wypadku nacięcie również jest wykonywane daleko od żołędzia, z tą różnicą, że usuwa się mniejszą ilość skóry, a więc żołądź pozostaje częściowo pokryty skórą.
 • low and tight — podczas zabiegu lekarz usuwa dużą ilość skóry, jednak nacięcie jest wykonywane nisko, czyli blisko żołędzia
 • low and loose — analogicznie do powyższych metod, nacięcie wykonuje się blisko żołędzia, jednak usuwa się mniejszą ilość skóry.

Kiedy obrzezanie jest konieczne — wskazania do zabiegu

Obrzezanie, choć kojarzy się głównie z obrzędami religijnymi, bardzo często jest także konieczne ze względów medycznych. Jest ono wskazane w przypadku:

 • stulejki
 • krótkiego wędzidełka
 • załupka
 • zbyt luźnej skóry wokół żołędzia
 • powtarzających się infekcji i stanów zapalnych żołędzia i napletka
 • profilaktyki niektórych chorób wenerycznych
 • problemów podczas współżycia (np. zbyt wczesny wytrysk)

Przeciwwskazania do zabiegu obrzezania

Obrzezanie przeprowadzone w warunkach chirurgicznych jest zabiegiem bezpiecznym, istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Są to:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew ( do konsultacji z lekarzem)
 • aktywny stan zapalny napletka
 • aktywna infekcja

Obrzezanie — jak długo się goi i ile czasu nosi się opatrunek?

Opatrunek po zabiegu obrzezania nosi się przez pierwsze 24 godziny, a także przez kilka kolejnych dni. Po upływie doby należy udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz ściągnie opatrunek i oceni stan rany. Po założeniu nowego opatrunku należy regularnie go zmieniać i delikatnie oczyszczać ranę. Zaleca się, aby w pierwszych dniach po zabiegu penis był utrzymywany w pozycji do góry.

Rana po obrzezaniu goi się od 4 do 6 tygodni. W tym czasie Pacjenci muszą przestrzegać zaleceń lekarza, czyli przemywać ranę we właściwy sposób, stosować delikatną pielęgnację, unikać gorących kąpieli, a także powstrzymać się od aktywności seksualnej i uprawiania sportu.

Podczas okresu rekonwalescencji Pacjenci mogą przyjmować leki przeciwbólowe, a także stosować maści i antybiotyki, przepisane przez lekarza.

Jakie powikłania mogą wystąpić po obrzezaniu?

Obrzezanie wykonywane, jako zabieg jest zdecydowanie mniej obciążone ryzykiem powikłania, niż w przypadku obrzezania przeprowadzonego w warunkach obrzędu. Mimo to, tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego istnieje pewne  ryzyko wystąpienia powikłań, choć jest ono bardzo niewielkie. Warto zaznaczyć, że powikłania pojawiają się głównie po obrzezaniu, które jest wykonywane przez niedoświadczonego operatora, w warunkach niesterylnych oraz po nieprzestrzeganiu zaleceń pozabiegowych.

Powikłania po obrzezaniu:

 • zrośnięcie się napletka z żołędziem
 • stan zapalny
 • uszkodzenia struktur anatomicznych
 • zaburzania funkcji seksualnych

Czy obrzezanie boli?

Tak, po zabiegu obrzezania pozostaje blizna. Jej widoczność i lokalizacja jest uwarunkowana metodą przeprowadzenia zabiegu.

Czy po obrzezaniu pozostaje blizna?

W trakcie ciąży Panie nie mają zbyt dużego spektrum działania. W grę wchodzi głównie naturalna pielęgnacja i masaże. Zdecydowane działania mogą jednak podjąć po urodzeniu dziecka.

Czy obrzezanie wpływa na współżycie?

Obrzezanie nie wpływa na pogorszenie się życia seksualnego. Pacjenci, którzy wykonali zabieg z powodów medycznych nie skarżą się na zmiany lub  obniżenie doznań i satysfakcji seksualnej. Usunięcie nadmiaru skóry, podczas obrzezania może jednak przełożyć się na wydłużenie trwania stosunku. Stąd też dużą różnicę zauważają głównie Panowie, którzy wcześniej mieli problemy z przedwczesnym wytryskiem. W tym wypadku możemy mówić o poprawie jakości współżycia.

Gdzie w Warszawie wykonuje się zabieg obrzezania?

Zabieg obrzezania w Warszawie można wykonać w Klinice Elite. Pacjenci, którzy borykają się z problemami tj. stulejka czy też defekty estetyczne w obrębie prącia mogą przed zabiegiem skorzystać  z konsultacji urologicznej w naszej Klinice.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności