Nietrzymanie moczu – jak leczyć?

Nietrzymanie moczu (NTM) nazywane inaczej inkontynencją jest niekontrolowanym i niezamierzonym opróżnieniem pęcherza, które może przebiegać całościowo lub tylko częściowo. Jest to przypadłość bardzo wstydliwa i kłopotliwa, która dość często wpędza  w kompleksy. Należy zaznaczyć, iż jest to dosyć powszechny problem, który najczęściej dotyka kobiet, w mniejszym stopniu dotyczy także mężczyzn.

Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?

Problem nietrzymania moczu powstaje poprzez brak równowagi pomiędzy ciśnieniem przy ujściu cewki moczowej i ciśnieniem  pęcherza. Możliwe jest także jego osłabienie bądź nadwrażliwość.

Do najczęstszych przyczyn inkontynencji pęcherza moczowego można zaliczyć:

  • okres przedmenopauzalny oraz menopauza
  • ciąża i poród
  • otyłość
  • obniżenie narządu rodnego
  • niektóre choroby neurologiczne
  • stan po zabiegach ginekologicznych i urologicznych
  • nowotwory pęcherza, nerek, stercza, jąder
  • przewlekły kaszel
  • choroby ogólnoustrojowe

Każda z  wyżej wymienionych przyczyn nietrzymania moczu wymaga głębszej diagnostyki, gdyż niejednokrotnie są to postacie mieszane. Ponadto wyróżnić można następujące rodzaje  nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące, mieszane, funkcyjne, przemijające, neurologiczne, kropelkowe, czy nietrzymanie z przepełnienia. Prawidłową diagnozę powinien zawsze postawić lekarz i zadecydować o odpowiedniej metodzie leczenia, która będzie adekwatna do danego przypadku.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy problem spowodowany jest osłabieniem działania mięśni dna macicy. Należy zaznaczyć, iż metoda ta sprawdzi się we wczesnym stadium problemu. Zabieg z wykorzystaniem lasera Monalisa Touch polega na obkurczeniu ścian pochwy wiązkami lasera, dzięki czemu następuje stymulacja włókien kolagenowych, co wpływa na poprawę ułożenia cewki moczowej. W zależności, w którym miejscu pęcherza występuje problem, specjalna głowica oddziałuje na niego.

Leczenie nietrzymania moczu laserem jest bezbolesne, dlatego też nie wymaga  stosowania środków znieczulających. Przebiega w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie ginekologicznym. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu zazwyczaj polecamy powtórzyć zabieg po kilku miesiącach, by leczenie przyniosło pożądane efekty. Z uwagi na to, że włókna kolagenowe potrzebują czasu na regenerację, na oczekiwany rezultat trzeba poczekać około miesiąca od zabiegu laserowego.

Zabieg plastyki przedniej ściany pochwy a NTM

Dzięki przeprowadzeniu plastyki przedniej ściany pochwy można poprawić i wzmocnić warstwy powięzi między pochwą a pęcherzem. Zabieg także eliminuje problem tzw. uchyłka pęcherza moczowego. Dobrze wykonana plastyka pochwy poprawia  znacznie funkcję układu moczowego, dzięki czemu zostaje wyeliminowany problem nietrzymania moczu. Ponadto zabieg ten zmniejsza dyskomfort związany uczuciem wypełnienia lub ciągnięcia pochwy. Metoda plastyki pochwy cieszy się dużym uznaniem i zadowoleniem wśród pacjentek.

Jakie ćwiczenia  wykonywać w celu złagodzenia inkontynencji pęcherza?

Jednym z najczęściej wykonywanych ćwiczeń w celu złagodzenia mimowolnego oddawania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla. Mogą je wykonywać praktycznie wszyscy i w dowolnym momencie, gdyż polegają one na zaciskaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni.  Są one korzystne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ćwiczenia powinny być wykonywane w seriach i trwać około  pięciu minut, powtarzane kilka razy w ciągu dnia.

Metoda ta niestety wymaga bardzo dużej cierpliwości i systematyczności, gdyż mięśnie Kegla  muszą być ćwiczone regularnie przez wiele miesięcy, aby przekonać się, czy nastąpi poprawa. Zawsze warto skontaktować się ze specjalistą, czy same ćwiczenia są dobrym pomysłem, gdyż medycyna estetyczna proponuje szereg szybciej działających rozwiązań.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności