Nietrzymanie moczu (NTM) nazywane inaczej inkontynencją jest niekontrolowanym i niezamierzonym opróżnieniem pęcherza, które może przebiegać całościowo lub tylko częściowo. Jest to przypadłość bardzo wstydliwa i kłopotliwa, która dość często wpędza w kompleksy. Należy zaznaczyć, iż jest to dosyć powszechny problem, który najczęściej dotyka kobiet, w mniejszym stopniu dotyczy także mężczyzn.
Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?
Problem nietrzymania moczu powstaje poprzez brak równowagi pomiędzy ciśnieniem przy ujściu cewki moczowej i ciśnieniem pęcherza. Możliwe jest także jego osłabienie bądź nadwrażliwość.
Do najczęstszych przyczyn inkontynencji pęcherza moczowego można zaliczyć:
- okres przedmenopauzalny oraz menopauza
- ciąża i poród
- otyłość
- obniżenie narządu rodnego
- niektóre choroby neurologiczne
- stan po zabiegach ginekologicznych i urologicznych
- nowotwory pęcherza, nerek, stercza, jąder
- przewlekły kaszel
- choroby ogólnoustrojowe
Każda z wyżej wymienionych przyczyn nietrzymania moczu wymaga głębszej diagnostyki, gdyż niejednokrotnie są to postacie mieszane. Ponadto wyróżnić można następujące rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące, mieszane, funkcyjne, przemijające, neurologiczne, kropelkowe, czy nietrzymanie z przepełnienia. Prawidłową diagnozę powinien zawsze postawić lekarz i zadecydować o odpowiedniej metodzie leczenia, która będzie adekwatna do danego przypadku.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu
Laserowe leczenie nietrzymania moczu idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy problem spowodowany jest osłabieniem działania mięśni dna macicy. Należy zaznaczyć, iż metoda ta sprawdzi się we wczesnym stadium problemu. Zabieg z wykorzystaniem lasera Monalisa Touch polega na obkurczeniu ścian pochwy wiązkami lasera, dzięki czemu następuje stymulacja włókien kolagenowych, co wpływa na poprawę ułożenia cewki moczowej. W zależności, w którym miejscu pęcherza występuje problem, specjalna głowica oddziałuje na niego.
Leczenie nietrzymania moczu laserem jest bezbolesne, dlatego też nie wymaga stosowania środków znieczulających. Przebiega w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie ginekologicznym. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu zazwyczaj polecamy powtórzyć zabieg po kilku miesiącach, by leczenie przyniosło pożądane efekty. Z uwagi na to, że włókna kolagenowe potrzebują czasu na regenerację, na oczekiwany rezultat trzeba poczekać około miesiąca od zabiegu laserowego.
Zabieg plastyki przedniej ściany pochwy a NTM
Dzięki przeprowadzeniu plastyki przedniej ściany pochwy można poprawić i wzmocnić warstwy powięzi między pochwą a pęcherzem. Zabieg także eliminuje problem tzw. uchyłka pęcherza moczowego. Dobrze wykonana plastyka pochwy poprawia znacznie funkcję układu moczowego, dzięki czemu zostaje wyeliminowany problem nietrzymania moczu. Ponadto zabieg ten zmniejsza dyskomfort związany uczuciem wypełnienia lub ciągnięcia pochwy. Metoda plastyki pochwy cieszy się dużym uznaniem i zadowoleniem wśród pacjentek.
Jakie ćwiczenia wykonywać w celu złagodzenia inkontynencji pęcherza?
Jednym z najczęściej wykonywanych ćwiczeń w celu złagodzenia mimowolnego oddawania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla. Mogą je wykonywać praktycznie wszyscy i w dowolnym momencie, gdyż polegają one na zaciskaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni. Są one korzystne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ćwiczenia powinny być wykonywane w seriach i trwać około pięciu minut, powtarzane kilka razy w ciągu dnia.
Metoda ta niestety wymaga bardzo dużej cierpliwości i systematyczności, gdyż mięśnie Kegla muszą być ćwiczone regularnie przez wiele miesięcy, aby przekonać się, czy nastąpi poprawa. Zawsze warto skontaktować się ze specjalistą, czy same ćwiczenia są dobrym pomysłem, gdyż medycyna estetyczna proponuje szereg szybciej działających rozwiązań.