Toksyna botulinowa, wszystko co musisz wiedzieć o zabiegu

Toksyna botulinowa to lek, który jest wykorzystywany od ponad dwóch dekad w różnych dziedzinach medycyny, jednak największą popularność zyskał dzięki medycynie estetycznej, która wykorzystuje go do walki ze zmarszczkami. Oto co warto wiedzieć o toksynie botulinowej.

Co to jest Toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa  to nazwa leku, w którym substancją czynną jest toksyna botulinowa typu A,  pozyskiwana z jednej z najsilniejszych trucizn, czyli jadu kiełbasianego. Jest on wykorzystywany w zabiegach odmładzających, ale także do leczenia nadpotliwości, bruksizmu,  czy też innych schorzeń związanych z nieprawidłowym napięciem mięśniowym.

Działanie toksyny botulinowej polega na zmniejszeniu napięcia mięśni, poprzez blokowanie przewodzenia impulsu nerwowego do mięśnia, co znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej jako metoda wygładzania zmarszczek mimicznych w obszarze czoła, między brwiami, wokół oczu, a w formie rozcieńczonej także na policzkach, szyi i wokół ust. Po wykonaniu zastrzyku z toksyny botulinowej włókno mięśniowe zostaje unieruchomione, a skóra przestaje się marszczyć, w związku z czym zmarszczki mimiczne nie ulegają pogłębieniu. Co ważne lek działa punktowo, czyli tylko w obrębie fragmentu danego mięśnia, pozostałe mięśnie i części twarzy nie ulegają unieruchomieniu. Dzięki temu nie unie uzyskujemy efektu maski, ponieważ  dochodzi do zmian w mimice całej twarzy, lecz tylko w wybranych włóknach mięśniowych.

Toksyna botulinowa – jak wygląda zabieg?

Zabieg podania toksyny botulinowej trwa od 15 do 30 minut, w zależności od  leczonego obszaru. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje preparat w określone miejsca — może to być twarz, ale także w przypadku leczenia nadpotliwości — pachy lub dłonie. . Podanie toksyny botulinowej nie wymaga zastosowania znieczulenia, gdyż ból towarzyszący wkuwaniu jest praktycznie niewyczuwalny. Po zabiegu Pacjent może wrócić do normalnej aktywności już następnego dnia.

Dla kogo toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest kierowany do osób, które chcą wygładzić skórę twarzy, a także zapobiec pogłębianiu się zmarszczek mimicznych. Preparat można również wykorzystać do leczenia nadpotliwości, bruksizmu, a coraz częściej także migren.

Podstawowym kryterium kwalifikującym Pacjenta do zabiegu jest jego stan zdrowia. Nie ma przeciwwskazań, aby wykonać zabieg  już u osób bardzo młodych, czyli  po 20 r.ż.

Toksyna botulinowa a bruksizm

Bruksizm to nadmierne i niekontrolowane napięcie mięśni żwaczy, które objawia się zgrzytaniem i zaciskaniem zębów podczas snu.  Nieleczony bruksizm odbija się na stanie naszego uzębienia, które traci na wyglądzie, gdyż zgrzytanie prowadzi do ścierania się szkliwa, uszkodzeń zębów, a także odkrywania korzeni i stanów zapalnych. Co więcej, bruksizm może wywołać stany zapalne i zwyrodnienia w obrębie stawów skroni i żuchwy, a także migreny, bóle głowy, problemy ze słuchem, czy też bóle karku i pleców.

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową polega na zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego, który prowadził do napinania mięśni żwacza. W efekcie zanika nocne zgrzytanie i zaciskanie zębów, a także ustępują dolegliwości z nim związane. Działanie toksyny botulinowej utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy.

Toksyna botulinowa — leczenie nadpotliwości

Toksyna botulinowa to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nadpotliwości. Wstrzyknięcie preparatu blokuje nerwy, które odpowiadają za wydzielanie potu. Można go zastosować w różnych obszarach ciała tj. pachy, stopy, dłonie, czy też twarz. Efekt zabiegu utrzymuje się do 9 miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg.

Kiedy toksyna botulinowa zaczyna działać?

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej są widoczne już po 3 dniach, jednak pełen efekt zaobserwujemy po około 2 tygodniach od wykonania zabiegu.

Toksyna botulinowa czy osocze bogatopłytkowe?

Toksyna botulinowa i osocze bogatopłytkowe to dwie różne metody odmładzania skóry. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zabiegiem, który polega na wstrzyknięciu toksyny, która blokuje działanie wybranego włókna mięśniowego, co przynosi szybki efekt wizualny, a także zapobiega powstawaniu kolejnych zmarszczek.

Osocze bogatopłytkowe to z kolei substancja, która jest pozyskiwana z naszej krwi i przynosi późniejsze, ale za to długofalowe efekty dla naszej skórze, nie tylko wizualne. Zabieg przyczynia się do poprawy ogólnej jakości naszej skóry — spłyca zmarszczki, wygładza ją i odżywia, a także stymuluje produkcję nowego kolagenu i elastyny, które są niezmiernie ważne dla zachowania młodej i zdrowej skóry. Mezoterapia z osoczem bogatopłytkowym to zabieg, który jest polecany jako działanie prewencyjne i profilaktyczne w walce z oznakami starzenia się.

Przeciwwskazania do Toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa to lek, który nie jest szkodliwy dla naszego zdrowie, istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, są to:

  • alergia składniki toksyny botulinowej
  • choroby nowotworowe
  • choroby autoimmunologiczne
  • choroby układu nerwowego i układu mięśniowego
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • przyjmowanie niektórych leków
  • aktywne infekcje i stany zapalne
  • uszkodzenia skóry.

Toksyna botulinowa — ile kosztuje?

Cena toksyny botulinowej jest uzależniona od obszaru, w którym będą wykonywane ostrzykiwania. W Klinice Elite cena zabiegów z użyciem toksyny botulinowej rozpoczynają się już od 600 zł. Zachęcamy do śledzenia aktualnych promocji i ofert specjalnych na naszej stronie internetowej.  f

źródło zdjęcia: wavebreakmedia_micro / Freepik

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(więcej)
(więcej)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(więcej)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(więcej)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności