Endometrioza – objawy i leczenie

Endometrioza to choroba, która dotyka miliony kobiet na całym świecie. Przyczyny tej choroby nie są do końca poznane, a jej objawy mogą być bardzo zróżnicowane i niejednokrotnie trudne do zdiagnozowania. W dzisiejszym wpisie przybliżymy temat endometriozy, omówimy jej przyczyny, objawy oraz metody leczenia.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, która dotyczy tkanki błony śluzowej macicy, zwanej endometrium, która powinna być obecna tylko wewnątrz macicy. W przypadku endometriozy komórki te rosną także w innych obszarach (poza macicą), takich jak jajniki, jajowody, powierzchnia narządów miednicy, a nawet poza jamą brzuszną.

Podczas cyklu menstruacyjnego, tkanka endometrium jest odpowiedzialna za przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, a jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, jest wydalana wraz z krwią menstruacyjną. W przypadku endometriozy, komórki endometrium, które znajdują się poza macicą, również ulegają cyklicznym zmianom hormonalnym i prowadzą do stanów zapalnych, bliznowacenia, a czasem tworzenia torbieli lub zrostów. Następstwem czego mogą być objawy takie jak silne bóle menstruacyjne, bóle podczas stosunku, problemy z płodnością, zmęczenie, bóle pleców, problemy z oddawaniem moczu i kału, a także dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Przyczyny endometriozy

Przyczyny endometriozy nie są w pełni  wyjaśnione i nadal są przedmiotem badań naukowych. Istnieje kilka teorii, które próbują wyjaśnić pochodzenie tej choroby. Oto niektóre z potencjalnych przyczyn endometriozy:

 • Jedna z najpopularniejszych teorii, to ta według której krew menstruacyjna nie jest wydalana z ciała, lecz cofa się wstecz przez jajowody do jamy otrzewnej, gdzie komórki śluzówki macicy (endometrium) mogą przyczepiać się do innych narządów i rosnąć tam jako endometrioza.
 • Według innej teorii, niektóre komórki poza macicą, takie jak komórki otrzewnej, mogą przekształcić się w komórki podobne do tkanek endometrium i wywołać w ten sposób endometriozę.
 • Istnieje także podejrzenie, co do genetycznej skłonności do endometriozy, gdyż choroba to częściej występuje u kobiet, u których wcześniej wystąpiła także w rodzinie.
 • W grę mogą wchodzić również nieprawidłowości w układzie immunologicznym i autoagresja, które mogą sprzyjać tworzeniu się ognisk endometriozy.
 • Niektóre czynniki ryzyka, takie jak młody wiek rozpoczęcia miesiączkowania, krótkie cykle menstruacyjne, długi okres menstruacji, brak porodów, obecność innych schorzeń ginekologicznych, takich jak niepłodność czy zaburzenia hormonalne.

Typy endometriozy – jakie narządy może zając?

Endometrioza może przybierać różne formy, a jej typy można sklasyfikować na podstawie lokalizacji i stopnia zaawansowania. Oto niektóre z najczęstszych typów endometriozy:

 • Endometrioza trzonu macicy – jest to forma endometriozy, w której komórki endometrium rosną wewnątrz trzonu macicy, czyli w głównym ciele macicy.
 • Endometrioza jajników – w tej formie endometriozy, zmiany endometrialne występują na powierzchni jajników. Może to prowadzić do powstawania torbieli endometrialnych lub zrostów, co wpływa na funkcję jajników i płodność.
 • Endometrioza otrzewnej – jest to najczęstsza forma endometriozy, w której komórki endometrium rosną na otrzewnej, czyli na powierzchni narządów miednicy, takich jak jelita, pęcherz, powłoki brzuszne, a także innych narządach w jamie brzusznej.
 • Endometrioza w powięziach miednicy – w tej formie endometriozy, zmiany endometrialne występują w powięziach miednicy, które są tkankami łącznotkankowymi otaczającymi narządy miednicy.
 • Endometrioza w innych lokalizacjach – rzadziej endometrioza może występować w innych lokalizacjach poza jamą miednicy, takich jak płuca, skóra, blizny pooperacyjne, a nawet w narządach zdalnych od jamy brzusznej.

W zależności od stopnia rozległości zmian endometrialnych, głębokości ich naciekania oraz obecności zrostów czy torbieli, endometrioza może być klasyfikowana jako minimalna, lekka, umiarkowana lub zaawansowana. Klasyfikacja ta może być ważna w kontekście planowania leczenia i oceny rokowania. Jednak niezależnie od lokalizacji czy stopnia zaawansowania, endometrioza jest chorobą przewlekłą i wymaga kompleksowego podejścia w leczeniu.

Objawy endometriozy

Objawy endometriozy są zróżnicowane, mogą obejmować okresowe bóle podbrzusza, bolesne miesiączkowanie, dyspareunię (ból podczas stosunku płciowego) oraz trudności z zajściem w ciążę. W miarę rozwoju choroby, dolegliwości mogą się nasilać i przybierać postać przewlekłego bólu w obrębie miednicy mniejszej. Mogą również występować inne objawy współistniejące, takie jak bóle i krwawienia podczas oddawania moczu lub stolca, ból promieniujący do uda. W niektórych przypadkach przebieg choroby może być bezobjawowy, a endometrioza może zostać wykryta w trakcie laparoskopii wykonywanej z innych przyczyn. Do potwierdzenia rozpoznania endometriozy konieczne jest przeprowadzenie badania histopatologicznego pobranego w trakcie laparoskopii lub laparotomii.

Oto niektóre z objawów endometriozy:

 • Bóle podbrzusza. Często występujący objaw endometriozy, który może być ostre, przewlekłe i związane z okresem menstruacyjnym. Może również występować poza okresem menstruacyjnym.
 • Dyspareunia, czyli bolesne współżycie, które może być związane z obecnością zmian endometrialnych w okolicy narządów płciowych.
 • Bóle pleców. Endometrioza może powodować bóle pleców, zwłaszcza w okolicy miednicy.
 • Problemy z oddawaniem moczu i stolca. Endometrioza może wpływać na funkcję jelit i pęcherza moczowego, powodując trudności i ból podczas oddawania moczu lub stolca, uczucie pełności lub ciężkości w miednicy.
 • Nietypowe krwawienia. Endometrioza może powodować krwawienia między okresami menstruacyjnymi lub nietypowe krwawienia podczas menstruacji.
 • Niepłodność. Endometrioza jest często związana z trudnościami w zajściu w ciążę, ponieważ zmiany mogą wpływać na funkcję jajników, jajowodów i macicy.
 • Objawy związane z cyklem menstruacyjnym. Objawy endometriozy mogą być nasilone w okresie menstruacyjnym, takie jak silne bóle podbrzusza, nudności, wymioty, bóle głowy, zmęczenie i inne.

Warto zauważyć, że objawy endometriozy mogą być różnorodne i różnić się u różnych pacjentek. Niektóre kobiety z endometriozą mogą mieć łagodne objawy lub nie doświadczać ich w ogóle, podczas gdy u innych objawy mogą być bardzo uciążliwe i wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. W przypadku podejrzenia endometriozy, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej oceny i postawienia właściwej diagnozy.

Endometrioza — jaki lekarz?

Jeśli podejrzewasz u siebie endometriozę lub obserwujesz objawy, takie jak silne bóle menstruacyjne, ból podczas stosunku, ból podbrzusza, zaburzenia cyklu menstruacyjnego czy trudności z zajściem w ciążę, warto skonsultować się z ginekologiem lub innym specjalistą. .

Ginekolog jest specjalistą, który jest zazwyczaj odpowiedzialny za leczenie endometriozy.  Endometrioza jest chorobą dotyczącą narządu rodnego, a ginekolodzy są specjalistami w diagnozowaniu, monitorowaniu i leczeniu schorzeń związanych z układem rozrodczym u kobiet, w tym endometriozy. Ginekolog będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania, postawić diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie endometriozy w oparciu o indywidualne potrzeby i sytuację zdrowotną pacjentki

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach, w zależności od objawów i lokalizacji zmian endometrialnych, mogą pomóc także  inni specjaliści — gastroenterolog, urolog, lub chirurg.

Endometrioza — jak wykryć?

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która wpływa na jakość życia kobiet dotkniętych tym schorzeniem. Może być diagnozowana za pomocą różnych badań, takich jak badanie fizykalne, badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI), a jedyną pewną metodą potwierdzenia endometriozy jest laparoskopia, czyli badanie przeprowadzane za pomocą narzędzia umieszcznego w niewielkim otworze w jamie brzusznej.

Leczenie endometriozy

Istnieje wiele metod leczenia endometriozy, w tym farmakoterapia hormonalna, terapia objawowa, terapia zachowawcza lub chirurgiczna, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki, jej planów rozrodczych i innych czynników.

Terapia farmakologiczna

W leczeniu endometriozy mogą być stosowane leki hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, progestageny, agonisty hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH), antagonisty receptora progesteronowego. Mogą one pomóc w kontrolowaniu objawów, takich jak ból i krwawienia, oraz w ograniczeniu postępu choroby.

Leczenie operacyjne

W niektórych przypadkach konieczne może być chirurgiczne usunięcie zmian endometrialnych. Może to obejmować laparoskopię, czyli małoinwazyjny zabieg, podczas którego uszkodzone tkanki zostają usunięte lub zniszczone za pomocą lasera lub innej metody. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie bardziej zaawansowanych procedur chirurgicznych, takich jak histerektomia (usunięcie macicy) lub ooforektomia (usunięcie jajników).

Terapia hormonalna po operacji

Po operacyjnym usunięciu zmian endometrialnych, leki hormonalne mogą być stosowane w celu utrzymania kontroli nad objawami i minimalizowania ryzyka nawrotu choroby.

Leczenie wspomagające

W niektórych przypadkach można stosować terapię wspomagającą, taką jak terapia fizykalna, terapia psychologiczna, dieta i zmiany stylu życia w celu osłabienia objawów i poprawy jakości życia.

Leczenie in-vitro (IVF)

W przypadku kobiet z endometriozą, które mają trudności z zajściem w ciążę, in-vitro (IVF) może być jedną z metod  leczenia niepłodności.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności