Kosmetyczne DIY: peelingi do ciała. Jak przygotować peeling w domu?

Peeling twarzy i ciała jest niezbędnym krokiem w pielęgnacji skóry. Usuwa martwe komórki skóry, wygładza ją i poprawia koloryt oraz pobudza procesy regeneracyjne. W tym wpisie podpowiemy, dlaczego peeling jest tak ważny, jakie są jego rodzaje i jak przygotować naturalny peeling DIY w domu?

Dlaczego peeling twarzy i ciała to ważny etap pielęgnacji?

Peeling to zabieg, który polega na usunięciu martwych komórek skóry, które gromadzą się na jej powierzchni, a także innych zanieczyszczeń. Mogą powodować, że skóra jest szorstka, matowa, a także przyczyniać się do zatkania porów. Regularne oczyszczanie peelingiem pozwala skórze oddychać, odblokowuje pory i pozwala na lepsze wchłanianie składników aktywnych z innych kosmetyków.

Usunięcie martwych komórek skóry sprawia, że skóra staje się bardziej gładka i miękka w dotyku. Dodatkowo, peeling poprawia koloryt skóry, a także delikatnie rozjaśnia  przebarwienia i plamy pigmentacyjne, co pozwala na uzyskanie bardziej jednolitego i promiennego wyglądu skóry.

Peeling ma również działanie regenerujące, ponieważ stymuluje procesy odnowy skóry. Poprzez delikatny masaż i usunięcie martwych komórek, skóra zostaje pobudzona do naturalnego procesu odnowy.

Rodzaje peelingów – czy tylko mechaniczne i enzymatyczne?

Istnieje wiele rodzajów peelingów. Niektóre z nich można wykonać samodzielnie w domu, inne zaś ze względów bezpieczeństwa są dostępne jedynie w gabinetach medycyny estetycznej. Bardzo ważne, aby pamiętać, że wybór peelingu powinien być dostosowany do rodzaju skóry, jej aktualnego stanu oraz oczekiwanych efektów. Stąd warto wcześniej skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, a także zrobić test na małej powierzchni skóry, aby upewnić się, że składniki i wybrana metoda nie wywołują niepożądanych reakcji.

Peeling mechaniczny

Jest to rodzaj peelingu, który do ścierania martwego naskórka wykorzystuje  substancje o ziarnistej konsystencji np. cukier, sól, kawa, drobne nasiona,  Może być stosowany na różnych obszarach takich jak twarz, ciało, dłonie czy stopy. Jest łatwy do przygotowania w domu i daje natychmiastowe efekty wygładzenia skóry.

Peeling enzymatyczny

To rodzaj peelingu, który zawiera enzymy pochodzenia roślinnego, rozpuszczające martwy naskórek np.  papaina z papai czy bromelaina z ananasa.  Peeling enzymatyczny jest delikatniejszy niż mechaniczny i jest często stosowany na wrażliwej skórze lub w przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik.

Peeling chemiczny

To rodzaj peelingu, który wykorzystuje działanie kwasów chemicznych, takich jak kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy. Peeling chemiczny może być stosowany na różnych poziomach intensywności, od łagodnego do głębokiego, w zależności od potrzeb i rodzaju skóry.

Peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA)

Jest to silniejszy rodzaj peelingu chemicznego, który jest stosowany głównie w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Peeling TCA działa w głębszych warstwach skóry, usuwając nie tylko martwy naskórek, ale także poprawiając koloryt skóry, zmniejszając przebarwienia i blizny.

Peeling kawitacyjny

To rodzaj peelingu, który do złuszczania martwego naskórka wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Jest bezbolesny i nieinwazyjny, i może być stosowany na różnych obszarach ciała. Peeling kawitacyjny jest często stosowany do oczyszczania skóry z zanieczyszczeń, likwidowania zaskórników oraz przywracania skórze blasku.

Domowy peeling kawowy do ciała krok po kroku

Domowe peelingi do ciała to prosty i naturalny sposób na oczyszczenie skóry, wygładzenie jej i poprawę ogólnego wyglądu. Należy  jednak pamiętać, że niektóre składniki mogą wywołać reakcję alergiczną lub podrażnić wrażliwą skórę.

Krok 1: Wybierz składniki

Peelingi do ciała można przygotować z prostych składników, które zazwyczaj znajdują się w kuchni. Oto kilka przykładowych składników, które możesz wybrać w zależności od rodzaju skóry i preferencji:

  • Cukier — to jeden z najpopularniejszych i najprostszych składników. Sprawdzi się cukier trzcinowy, cukru brązowy lub biały.
  • Sól — morska lub himalajska to kolejne popularne składniki do peelingu. Dodatkowo mają one właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
  • Kawa — mielona kawa może być świetnym składnikiem do peelingu ciała, zwłaszcza dla skóry z cellulitem. Kofeina zawarta w kawie może pomóc w ujędrnieniu skóry.
  • Olej — oleje takie jak kokosowy, migdałowy, czy oliwa z oliwek, to z kolei doskonała baza natłuszczającą i nawilżająca naszego peelingu.
  • Dodatkowe składniki — aby dostosować peeling do potrzeb skóry, można wzbogacić go o składniki takie jak miód, jogurt, sproszkowane zioła czy ekstrakty owocowe, aby dostosować peeling do potrzeb.

Krok 2: Przygotuj mieszankę

Przygotowanie domowego peelingu do ciała jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać wybrane składniki w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać konsystencję, która będzie odpowiednia do aplikacji na skórę. Oto przykładowy przepis na popularny peeling kawowy, który sprawdzi się zarówno do twarzy, jak i do ciała:

  • ½ szklanki cukru trzcinowego lub białego
  • ½ szklanki zmielonej kawy
  • ½ szklanki oleju kokosowego

Wymieszaj cukier trzcinowy i kawę z olejem kokosowym (lub innym wybranym olejem) w misce, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. W razie potrzeby możesz dodać więcej oleju, a także wzbogacić peeling o ekstrakt witaminy E.

Krok 3: Aplikuj na skórę

Przed nałożeniem peelingu, upewnij się, że Twoja skóra jest czysta i wilgotna. Następnie, wykonaj delikatny masaż okrężnymi ruchami, unikając wrażliwych obszarów, takich jak okolice oczu. Skup się na obszarach, które wymagają większej uwagi, takich jak łokcie, kolana, stopy czy ramiona, ale także wymagających ujędrniania (np. uda) lub oczyszczenia (np. nos).

Krok 4: Nawilż skórę

Po zakończeniu peelingu spłucz skórę ciepłą wodą, a następnie delikatnie osusz ją ręcznikiem. Nałóż na nią krem lub balsam nawilżający, aby przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia. Możesz użyć także olejku lub serum.

Krok 5: Stosuj regularnie

Peelingi do ciała możesz stosować raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb Twojej skóry. Regularne stosowanie peelingu pomoże zachować jej gładkość, miękkość i zdrowy wygląd.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności