Dieta przeciwtrądzikowa. Jak zmiana nawyków żywieniowych może wspomóc leczenie trądziku?

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry, która dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Zwykle jest to choroba łagodna, ale w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych powikłań. Choć przyczyną trądziku jest przede wszystkim nadmiar sebum, który zatyka pory skórne, to niejednokrotnie dieta również ma duży wpływ na stan naszej skóry. Dlatego też chcąc pozbyć się uporczywych zmian skórnych, powinniśmy nie tylko stosować odpowiednie kosmetyki, ale także znacząco zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Co zatem jeść, a czego nie jeść przy trądziku? Poniżej przedstawimy podstawowe zasady diety przeciwtrądzikowej oraz produkty, które warto włączyć do codziennej diety, aby wspomóc leczenie.

Dieta przeciwtrądzikowa – czym powinna się charakteryzować?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest istotna w życiu każdego z nas. Wpływa ona bowiem nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na wygląd zewnętrzny. Zdrowe odżywianie jest podwójnie ważne w przypadku osób borykających się z trądzikiem. Dieta przeciwtrądzikowa powinna być więc bogata w witaminy i składniki mineralne. Najlepiej, jeśli będzie zawierać niewielką ilość tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych. Ważne jest również, aby unikać produktów wysoko przetworzonych oraz tłustych, które mogą nasilać produkcję sebum. Ponadto warto ograniczyć spożycie alkoholu i kawy, które również mają wpływ na stan skóry.

Zdrowe tłuszcze w diecie przeciwtrądzikowej

W diecie przeciwtrądzikowej warto zwrócić uwagę na ilość spożywanych tłuszczów. Zdrowe tłuszcze to przede wszystkim kwasy Omega – 3, ale także tłuszcze roślinne, takie jak oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy), awokado oraz orzechy i nasiona. Z kolei tłuszcze zwierzęce (masło, smalec, mięso tłuste) należy ograniczyć, ponieważ mogą nasilać produkcję sebum i pogarszać stan naszej skóry.

Produkty bogate w witaminy i składniki mineralne

Witaminy i składniki mineralne mają ogromne znaczenie dla zdrowia skóry. W diecie przeciwtrądzikowej warto zwrócić uwagę na spożywanie produktów bogatych w witaminę A, E i C, cynk oraz selen. Witamina A znajduje się przede wszystkim w żółtych i pomarańczowych warzywach, a także owocach (np. w marchwi, dyni, mango, morelach). Witamina E występuje natomiast w orzechach, nasionach, oliwie z oliwek oraz w warzywach liściastych. Witaminę C znajdziemy w cytrusach, kiwi, papryce oraz natce pietruszki. Cynk i selen to składniki mineralne, które pomagają w walce z trądzikiem. Cynk znajduje się w mięsie czerwonym, orzechach, pestkach dyni oraz nasionach słonecznika. Selen natomiast występuje przede wszystkim w rybach, orzechach brazylijskich oraz jajach.

Produkty, które należy ograniczyć w diecie przeciwtrądzikowej

W diecie przeciwtrądzikowej należy ograniczyć spożycie produktów, które mogą nasilać produkcję sebum oraz prowadzić do pogorszenia stanu skóry. Do takich produktów zaliczają się przede wszystkim tłuste mięsa i sery, wędliny, smażone potrawy oraz produkty wysoko przetworzone, bogate w cukry proste, sól, tłuszcze trans, konserwanty i inne dodatki – zaliczamy do nich głównie danie typu fast food, słodycze, słodkie napoje. Ważne jest także ograniczenie spożycia alkoholu oraz ostrych przypraw, które zaostrzają istniejące zmiany lub przyczyniają się do powstawania nowych.

Osoby z trądzikiem nie powinny sięgać także po nabiał, w tym mleko pełne i odtłuszczone, jogurty, białka serwatkowe stosowane do produkcji odżywek sportowych, sery i czekolady. W tych produktach znajdują się białka, takie jak IGF-1, które mogą nasilać zmiany trądzikowe. Z drugiej strony na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy nabiał wpływa na trądzik. Osoby, które podejrzewają, że ich trądzik może być związany ze spożyciem białka, mogą na jakiś czas odstawić produkty mleczne, aby sprawdzić, czy stan skóry poprawi się lub  skonsultować ten problem z dietetykiem lub dermatologiem.

Trądzik – czego nie jeść?

 • Żywność wysokoprzetworzona, bogata w cukier i tłuszcze trans np. fast foody, słodkie napoje, chipsy, ciastka, słodycze.
 • Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG), takie jak biały chleb, biały ryż i makaron, ziemniaki, niektóre owoce i warzywa, a także wszystkie produkty zawierające biała mąkę i cukier.
 • Nabiał, w tym mleko pełne i odtłuszczone, jogurty, białka serwatkowe stosowane do produkcji odżywek sportowych oraz sery.
 • Żywność o wysokiej zawartości sodu, takie jak kiełbaski, wędliny, fast foody, sery.
 • Żywność o wysokiej zawartości jodu, takie jak algi morskie, sól jodowana, ryby morskie.
 • Ostra i pikantna żywność, która może powodować zwiększone przepływy krwi i zwiększenie ilości sebum w skórze.

Produkty, które warto włączyć do diety przeciwtrądzikowej

Do diety przeciwtrądzikowej warto z kolei włączyć produkty, które są bogate w składniki odżywcze i mają pozytywny wpływ na zdrowie skóry. W takiej diecie nie może więc zabraknąć:

 • Owoców i warzywa – są bogate w witaminy i składniki mineralne, które mają pozytywny wpływ na zachowanie dobrej kondycji skóry. Najlepiej spożywać owoce i warzywa w formie surowej lub gotowane na parze.
 • Orzechy i nasiona – są źródłem zdrowych tłuszczów, witamin i składników mineralnych.
 • Ryby – są one bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają pozytywny wpływ na stan skóry.
 • Jaja – to z kolei źródło białka oraz składników mineralnych, takich jak selen i cynk. Najlepiej spożywać je ugotowane na twardo lub na miękko.
 • Zielona herbata – jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i przyspieszają regenerację skóry.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności