Dermatoskopia i Wideodermatoskopia – badanie, które warto wykonać przynajmniej raz w roku. Konsultacje Dermatologiczne Warszawa

Coroczne badanie znamion skóry stanowi kluczowy element wczesnej diagnostyki nowotworów i raka skóry. Jednym z badań, o które warto zapytać, podczas umawiania konsultacji dermatologicznej, jest badanie dermatoskopowe lub wideodermatoskopia. W dzisiejszym wpisie bliżej przyjrzymy się tym badaniom.

Dermatoskopia – co to za badanie?

Dermatoskopia, znana również jako epiluminescencyjna mikroskopia skóry, to nieinwazyjna technika diagnostyczna, która umożliwia dokładną analizę powierzchni skóry i ocenę jej struktury oraz pigmentacji zmian skórnych. Badanie to odgrywa kluczową rolę w różnicowaniu zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych.

Podczas dermatoskopii, lekarz używa specjalistycznego urządzenia zwanego dermatoskopem, które umożliwia duże powiększenie oglądanej skóry. To pozwala na zauważenie detali, które mogłyby pozostać niewidoczne w zwykłym badaniu. Ostatnimi czasy, technologia ta ewoluowała, dając początek wideodermatoskopii.

Dermatoskop — co to za urządzenie?

Dermatoskop i składa się z kilku kluczowych komponentów, które wspólnie tworzą zaawansowany system diagnostyczny. W skład tego aparatu wchodzi:

 • Źródło światła. Odpowiednio dobrane źródło światła gwarantuje nie tylko odzwierciedlenie barw tkanki, ale także zapewnia jednolite oświetlenie, co jest niezwykle ważne podczas analizy detali zmian skórnych.
 • Zaawansowany układ optyczny:. System optyczny z 10-krotnym powiększeniem jest sercem aparatu do dermatoskopii. Dzięki tej technologii lekarz dermatolog może dokładnie przyjrzeć się badanym zmianom skórnym, identyfikując charakterystyczne cechy oraz struktury. To powiększenie umożliwia precyzyjną analizę, co jest niezastąpione przy różnicowaniu zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych.
 • Precyzyjna soczewka z podziałką. Istotnym elementem aparatu jest soczewka z precyzyjną podziałką. To narzędzie pozwala na pomiar badanych zmian skórnych z wysoką dokładnością –  do 0,5 mm. Taki pomiar może mieć kluczowe znaczenie w monitorowaniu zmian skórnych oraz w ocenie ewentualnego postępu terapii.
 • Regulacja ostrości. Możliwość dostosowania ostrości pozwala na dopasowanie urządzenia do konkretnej sytuacji i poziomu szczegółowości analizowanej zmiany skórnej.

Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, tworząc kompleksowe i zaawansowane narzędzie, które umożliwia dokładne i precyzyjne badanie zmian skórnych. Dermatoskop jest niezastąpionym wsparciem dla dermatologów w procesie diagnostycznym i pomaga we wczesnym wykrywaniu potencjalnych problemów skórnych.

Współczesne aparaty do dermatoskopii nie tylko wykorzystują zaawansowane technologie optyczne i świetlne, ale także oferują praktyczne funkcje, które umożliwiają jeszcze dokładniejszą analizę i dokumentację badanych zmian skórnych. Jednym z istotnych udogodnień, które można spotkać w niektórych modelach dermatoskopów, jest możliwość podłączenia do telefonu lub aparatu fotograficznego.

Ta funkcjonalność pozwala na wykonywanie fotografii badanych zmian skórnych bezpośrednio z dermatoskopu. Otrzymane zdjęcia mogą być zapisane w formie cyfrowej i wykorzystane do dalszej analizy, porównań w przyszłości oraz dokumentacji medycznej.  Warto zaznaczyć, że, nie jest to jednak równie zaawansowane rozwiązanie jak wideodermatoskopia. Wideodermatoskopia to technika, która idzie o krok dalej w zakresie diagnostyki i dokumentacji zmian skórnych.

Wideodermatoskopia – co to za badanie?

Wideodermatoskopia to zaawansowana technologicznie wersja tradycyjnej dermatoskopii. W tej technice, obraz skóry jest rejestrowany za pomocą kamery i “transmitowany” na duży monitor, co umożliwia dokładniejszą analizę i archiwizację,  dla celów porównawczych w przyszłości.

Jak wygląda wideodermatoskopia?

Podczas wideodermatoskopii, lekarz używa specjalistycznego narzędzia zwanego wideodermatoskopem. To zaawansowane urządzenie łączy w sobie mikroskop optyczny z kamerą cyfrową. Wideodermatoskop jest wyposażony w soczewkę o wysokim powiększeniu, która umożliwia oglądanie skóry w dużym zbliżeniu. Obraz skóry jest rejestrowany przez kamerę z aparatem fotograficznym i jest także widoczny na dużym monitorze, na którym lekarz może dokładnie analizować struktury skórne, robić zdjęcia i dokumentować zmiany skórne.

Wideodermatoskopia pozwala na dokładniejszą i bardziej wszechstronną analizę zmian skórnych niż tradycyjne metody dermatoskopii. Lekarz może skupić się na różnych aspektach zmiany skórnej, takich jak wzory pigmentacji, naczynia krwionośne, kontury, struktury i ewentualne zmiany w czasie rzeczywistym.

W Klinice Elite podczas konsultacji dermatologicznej w Warszawie, Pacjenci mogą skorzystać z badania wideodermatoskopii. Posiadany przez nas wideodermatoskop, niemieckiej firmy FotoFinder jest przełomowym urządzeniem, które umożliwia precyzyjne badanie, analizę i dokumentację zmian skórnych, wykorzystując najnowocześniejsze osiągnięcia technologii tj:

 • Ultra — ostrość i wizualizacja

Wideodermatoskop firmy FotoFinder to technologiczna perełka, która umożliwia uzyskanie niesamowicie ostrych i wyraźnych obrazów zmian skórnych. Dzięki zaawansowanemu układowi optycznemu, lekarze mogą dokładnie przyjrzeć się strukturze skóry w czasie rzeczywistym, identyfikując nawet najdrobniejsze szczegóły. Ta niesamowita precyzja obrazu stanowi niezastąpione wsparcie w diagnostyce różnego rodzaju zmian skórnych.

 • Dynamiczna analiza i dokumentacja

Jednym z kluczowych atutów wideodermatoskopu FotoFinder jest możliwość dynamicznej analizy zmian skórnych. Dzięki wbudowanej kamerze cyfrowej, urządzenie  umożliwiaj  monitorowanie zmian w czasie rzeczywistym, wykonywanie zdjęć oraz ich archiwizację. Ta cecha jest niezwykle cenna przy ocenie zmian ewoluujących w czasie, a także w procesie planowania terapii i monitorowania postępu leczenia.

 • Różnorodność aplikacji dla kompleksowej opieki nad Pacjentem

FotoFinder stworzył wideodermatoskop z myślą o pełnej opiece nad zdrowiem skóry. Urządzenie jest wszechstronne i może być wykorzystywane w wielu dziedzinach, takich jak dermatologia kliniczna, diagnostyka zmian skórnych oraz badanie włosów i skóry głowy (trichoskopia).

 • Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Firma FotoFinder idzie krok dalej, wprowadzając do wideodermatoskopu zaawansowaną sztuczną inteligencję (AI). To innowacyjne rozwiązanie umożliwia jeszcze bardziej zaawansowaną analizę i interpretację obrazów skórnych.

Więcej o wideodermatoskopii przeczytasz w Wideodermatoskopia – komputerowa analiza i badanie znamion

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji dermatologicznej w Warszawie z dermatoskopią lub videodermatoskopią przynajmniej raz w roku?

Wykonywanie regularnych badań dermatoskopowych lub  wideodermatoskopii, przynajmniej raz w roku, ma wiele istotnych korzyści dla zdrowia skóry.

Oto kilka powodów, dlaczego warto zdecydować się na takie badanie:

 • Wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Badania dermatoskopowe pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnie złośliwych zmian skórnych, takich jak czerniak. Im wcześniej zostaną zidentyfikowane, tym większa szansa na skuteczne leczenie i poprawę rokowania.
 • Monitorowanie Zmian. Regularne badania pozwalają na monitorowanie zmian skórnych w czasie. To istotne, gdyż pewne zmiany mogą ewoluować lub zmieniać swój wygląd. Badanie przeprowadzone przynajmniej raz w roku umożliwia lekarzowi porównanie obecnych zdjęć z poprzednimi, co ułatwia ocenę ewentualnych zmian.
 • Różnicowanie zmian łagodnych od złośliwych. Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne. Badanie dermatoskopowe pozwala lekarzowi odróżnić zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych.
 • Poprawa świadomości Pacjenta. Regularnie przeprowadzane badania i dokumentacja zmian skórnych mogą również zwiększyć świadomość Pacjenta. Pacjenci uczą się, jak monitorować swoją skórę i zgłaszać jakiekolwiek niepokojące zmiany swojemu lekarzowi.
 • Ochrona zdrowia skóry. Badania profilaktyczne stanowią integralną część dbania o zdrowie skóry. Regularne kontrole pozwalają na szybką interwencję w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, co może zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości.

Konsultacje dermatologiczne w Warszawie — gdzie wykonasz wideodermatoskopię i dermatoskopię?

Konsultacje dermatologiczne w Warszawie wraz z dermatoskopią i wideodermatoskopią są przeprowadzane w Klinice Elite. Oferujemy szeroki zakres usług z dziedziny dermatologii, w tym tradycyjną dermatoskopię i wideodermatoskopię.

Klinika Elite stanowi miejsce, gdzie Pacjenci mogą liczyć na zaawansowaną diagnostykę, wykonywaną przez doświadczonych dermatologów, ale także profesjonalne podejście, komfortową atmosferę oraz zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych. Wideodermatoskop niemieckiej firmy FotoFinder, pozwala naszym lekarzom na jeszcze dokładniejszą analizę i skuteczną opiekę nad zdrowiem skóry naszych Pacjentów.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności