Chirurgia plastyczna

Chirurgiczne usuwanie
tłuszczaków, kaszaków

Chirurgiczne usuwanie tłuszczaków i kaszaków

Najczęściej usuwanymi chirurgicznie zmianami skórnymi są brodawki, kaszaki, kurzajki, tłuszczaki, torbiele i włókniaki. Zazwyczaj występują one na skórze dłoni, twarzy, szyi oraz tułowia, przez co w znaczący sposób wpływają na atrakcyjność zewnętrzną pacjenta. Względy estetyczne, ale także zdrowotne stanowią główne wskazanie do ich usunięcia. Niektóre z nich mogą prowadzić do nowotworów skóry, w szczególności, gdy nie są diagnozowane i leczone na wczesnym etapie rozwoju. Odpowiednia profilaktyka ma więc zasadnicze znaczenie dla kondycji zdrowotnej.

Jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych?

Warto pamiętać, że zmiany skórne często pojawiają się wraz z wiekiem, w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne, mają podłoże genetyczne, często są związane ze skażeniem środowiska, bądź chorobami zawodowymi. Ze względu na swój charakter bardzo mocno rzutują na samoocenę. Bywają źródłem wielu kompleksów i znacznego dyskomfortu psychicznego, dlatego przesłanki natury psychologicznej również stanowią podstawę do ich usunięcia.

Jak wygląda tłuszczak?

Tłuszczak zbudowany jest z komórek tłuszczowych i umiejscowiony w obrębie tkanki podskórnej. Tłuszczaki są zwykle miękkie i sprężyste w dotyku oraz nie są bolesne. Zmiany tego typu mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Najczęściej występują w okolicy ud, ramion, brzucha i bioder. Tłuszczaki rozwijają się u osób w każdym wieku. Chirurgiczne usunięcie tłuszczaków jest wskazane ze względów estetycznych oraz w sytuacji, gdy uciskają naczynie krwionośne lub nerw.

Jak wygląda włókniak?

Włókniaki występują w postaci miękkich lub twardych guzków, które są odgraniczone od reszty skóry. Włókniaki miękkie posiadają cieliste zabarwienie, są uwypuklone ponad powierzchnię skóry, a nawet mogą zwisać workowato. Występują zwykle w okolicach twarzy, szyi, karku, dekoltu oraz w okolicy pachwin i pach. Włókniaki twarde przybierają postać twardych guzków i lokalizują się najczęściej na kończynach. Chirurgiczne usuwanie włókniaków zaleca się najczęściej ze względów estetycznych, szczególnie, jeśli znajdują się na twarzy.

Jak wyglądają brodawki?

Brodawki łojotokowe mają postać grudkowatych narośli skórnych, pojawiających się w różnych miejscach na skórze. Najczęściej występują w obrębie tułowia, twarzy i kończyn górnych. Brodawki usuwa się zwykle z powodów estetycznych, zwłaszcza, jeśli są ulokowane w obrębie twarzy.

Jak wygląda kurzajka?

Kurzajki przybierają postać małych, szarawych narośli o szorstkiej powierzchni. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w małych grupkach. Przyczyną ich powstawania jest wirus brodawczaka ludzkiego. Kurzajki powinny być szybko usuwane, ponieważ nieleczone mogą powodować rozprzestrzenianie się na inne obszary ciała.

Jak wyglądają torbiele na skórze?

Torbiele to zazwyczaj niewielkie, bezobjawowe i łagodne zmiany na skórze. Mogą pojawiać się na głowie, szyi,twarzy oraz innych miejscach ciała. Ich usunięcie wskazane jest ze względów estetycznych.

Jak wygląda kaszak?

Kaszak ma zwykle postać małego (kilkumilimetrowego) guzka pojawiającego się pod skórą. Czasami jednak kaszaki mają większe rozmiary i mogą osiągać wielkość nawet kilku centymetrów. Mają kolor cielisty, mogą też mieć lekko żółty lub biały kolor. Powstają na skutek zatkania ujść gruczołów łojowych i mieszka włosowego. W ich wnętrzu gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych. Kaszaki występują najczęściej na twarzy, szyi, za uszami i na klatce piersiowej czy narządach płciowych. Chirurgiczne usuwanie kaszaka to zabieg zalecany w przypadku osób mających większych rozmiarów kaszaki, które wyglądają nieestetycznie.

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Zabieg poprzedza wykonanie kilku badań oraz wizyta konsultacyjna, podczas której lekarz zapoznaje się ze stanem zdrowia pacjenta i przebiegiem choroby. Czas trwania zabiegu zazwyczaj nie przekracza godziny. Usunięte zmiany poddawane są rutynowo badaniu histopatologicznemu jednoznacznie określającemu ich charakter, przede wszystkim czy nie mają charakteru nowotworu złośliwego.

Jak postępować po zabiegu?

W czasie gojenia się ran konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny, w szczególności dotyczy to regularnej zmiany opatrunków. Zabliźniona skóra nie może być poddawana ekspozycji na promienie słoneczne przez co najmniej pół roku. Po upływie dwóch tygodni od wykonania zabiegu konieczna jest wizyta kontrolna.

Umów się na wizytę

 • Względy estetyczne
 • Wskazania lekarskie
 • Położenie w miejscu narażonym na ciągłe podrażnienia
 • Ciąża i karmienie piersią
 • Aktywna choroba nowotworowa
 • Zaburzenia odporności
 • Przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
 • Aktywne zmiany łuszczycowe
 • Infekcja bakteryjna lub wirusowa w obrębie zmiany
 • Skłonność do tworzenia bliznowców
 • Alergia na środki znieczulenia miejscowego

Cena zabiegu

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
Od 850 zł 1h Dermatolog, Chirurg plastyk Tak Tak miejscowe 1 tydzień

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności