Umów się na wizytę

Chirurgia plastyczna

Korekcja odstających uszu

Korekcja odstających uszu

Chirurgiczna korekcja odstających uszu, zwana wymiennie plastyką uszu czy otoplastyką pozwala na nadanie zadowalającego wyglądu małżowinom usznym, których budowa odbiega od normy anatomicznej i estetycznej. Wskazanie do zabiegu stanowią przede wszystkim czynniki psychologiczne – kompleksy rzutujące na samoocenę, kondycję psychiczną i aktywność społeczną. Zabiegi są wykonywane zarówno w sytuacji odstawania jednej, bądź obu małżowin usznych, które jest najczęściej powodowane przez spłaszczenie grobelki małżowiny lub powiększeniem muszli.

W przypadku konieczności wykonania korekcji uszu u dzieci, zalecane jest przeprowadzenie jej kiedy pacjent jest w wieku między 7 a 14 rokiem życia. Wynika to z faktu, że wcześniej ucho dopiero się kształtuje, a jednocześnie im wcześniej wykonana jest operacja, tym lepsze są jej efekty. Ogranicza to także czas, przez jaki dziecko narażone jest na nieprzyjemne komentarze rówieśników, co często stanowi podstawową motywację do wykonania zabiegu korekcji uszu.
Asymetria lub odstawanie uszu to często przypadłość dziedziczna. Zdarza się jednak, że deformacje powstają w wyniku różnego rodzaju urazów.

Czego mogę spodziewać się po zabiegu?

Dzięki zabiegowi uzyskiwana jest zdecydowana poprawa wyglądu małżowin usznych, które bardziej przylegają do czaszki. Otoplastyka pozwala także na uzyskanie symetrii obu małżowin usznych. Pod względem popularności plastyka uszu jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Poddają się jej pacjenci w różnym wieku, także dzieci, które z powodu niedoskonałości wyglądu często miewają szereg problemów w kontaktach z rówieśnikami.

Efektem zabiegu korekcji ma być poprawa symetrii twarzy, zmniejszenie stopnia odchylenia małżowin oraz wynikająca z tego poprawa wyglądu i samopoczucia pacjenta.

Jak przygotować się do zabiegu?

Otoplastyka poprzedzona jest zawsze wizytą konsultacyjną, która pozwala na ustalenie oczekiwań pacjenta względem wyglądu przyszłych uszu i określenie możliwości osiągnięcia tego celu. W przypadku dzieci niezwykle ważne jest psychiczne ich przygotowanie do zabiegu – poinformowanie o przykrych następstwach, przede wszystkim związanych z bólem pooperacyjnym. Warto również, aby pacjent, także kilkuletni, był świadomy czasowych ograniczeń w zakresie aktywności sportowej, towarzyskiej czy zawodowej, jakie związane są z przebyciem zabiegu operacyjnego i okresem rekonwalescencji.

Kilka dni przed zabiegiem korekcji uszu niewskazane jest zażywanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryny), ponieważ wpływa on na obniżenie krzepliwości krwi. W przypadku pacjentów palących zalecana jest rezygnacja z palenia na okres co najmniej dwóch tygodni przed i po zabiegu, ponieważ wpływa ono na przedłużenie procesu gojenia ran. Jeśli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjent musi być na czczo – tzn. nie może jeść, pić, a nawet żuć gumy przez 6 godzin przed zabiegiem.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Jak przed każdym zabiegiem chirurgii plastycznej, w przypadku korekcji uszu konieczne jest dostarczenie aktualnych wyników badania ogólnego moczu oraz takich badań krwi, jak:

  • grupa,
  • OB,
  • morfologia,
  • wskaźniki krzepnięcia APTT oraz INR,
  • kreatynina,
  • glukoza,
  • elektrolity.

Konieczne jest posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko WZW typu B. W przypadku pacjentów niedawno zaszczepionych badany jest poziom przeciwciał HBs.

Jak wygląda zabieg?

Istnieje kilka różnych metod wykonywania korekcji uszu. Dobór konkretnej z nich przeprowadzany jest w czasie wizyty konsultacyjnej i jest dopasowany do konkretnego przypadku – budowy anatomicznej, oczekiwań pacjenta oraz z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań.

W zależności od wieku pacjenta przy wykonywaniu plastyki uszu stosowane jest znieczulenie miejscowe (dorośli) lub w asyście anestezjologa. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia na tylnej powierzchni małżowiny usznej i odpowiednim wymodelowaniu chrząstki za pomocą odpowiednich nacięć i założenie wewnętrznych szwów. Zewnętrzną ranę zamyka się również za pomocą szwów – rozpuszczajacych się lub nierozpuszczalnych. Wielkość oraz lokalizacja rany operacyjnej czynią bliznę właściwie niewidoczną. Dorośli mogą się udać do domu tuż po wykonaniu otoplastyki.

Zabieg trwa około 90 minut. Przez cały czas wykonywania operacji pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej, ułożony w konkretny sposób. Konieczna jest zatem pewna współpraca z jego strony.

Umów się na wizytę

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, operacje plastyczne uszu nie są wykonywane u pacjentek w ciąży oraz karmiących piersią, a także w tkacie miesiączki. Inne przeciwwskazania to również:

  • choroby nowotworowe i niektóre autoimmunologiczne (między innymi kolagenozy, czyli choroby tkanki łącznej),
  • zmiany skórne,
  • epilepsja,
  • skazy naczyniowe,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • infekcje bakteryjne czy wirusowe, przeziębienie, opryszczka,
  • trwająca lub niedawno zakończona antybiotykoterapia.

W przypadku korekcji uszu, przeciwwskazaniem jest również stosowanie przez pacjenta elektronicznych czy metalowych implantów słuchowych.

Po operacji plastycznej uszy mogą być przez kilka dni lekko zasinione oraz obrzęknięte.

W pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu możliwe jest odczuwanie bólu o różnym stopniu intensywności, który można zniwelować za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Szwy zdejmowane są po upływie około dziewięciu dni, kolejna kontrola konieczna jest po upływie sześciu tygodni. Dla uzyskania zakładanego efektu estetycznego konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, w szczególności należy nosić przez dwa tygodnie specjalną opaskę uciskową, unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do odgięcia, mechanicznego uszkodzenia uszu. Pierwsze umycie włosów zalecane jest dopiero po zdjęciu szwów. Przez dwa miesiące nie wolno uprawiać sportów kontaktowych.

Konieczne jest w tym czasie również ograniczenie do minimum ekspozycji operowanych miejsc na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nie należy korzystać z solarium, a także z sauny. Planując termin operacji plastyki uszu warto wziąć pod uwagę fakt, że po wykonaniu zabiegu małżowiny są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. Przez mniej więcej 6 miesięcy warto na noc zakładać opaskę chroniącą poddane korekcji uszy przed przypadkowym odgięciem.

Cena zabiegu

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
6900 – 8000 zł 1,5-2h Chirurg plastyk Tak Tak, miejscowe lub sedacja 2 tygodnie

Efekty zabiegu

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności