Chirurgia plastyczna

Operacja cieśni nadgarstka

Operacja cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka najczęściej dotyka kobiety, a jego przyczyny zazwyczaj mają podłoże fizjologiczne, anatomiczne lub mogą stanowić wynik codziennych działań. Stany zapalne, neuropatia cukrzycowa, niedoczynność tarczycy, otyłość to najczęstsze przyczyny fizjologiczne. Zespół cieśni nadgarstka może być także spowodowany powtarzającymi się przez długi okres czasu czynnościami wymagającymi zginania i prostowania nadgarska i palców.

Objawy cieśni nadgarstka

Do najczęstszych objawów należą drętwienia, mrowienia palców kciuka, wskaziciela i środkowego,bóle nocne ręki, obrzęki dłoni. W miarę rozwoju choroby wykonywanie czynności precyzyjnych staje się coraz bardziej utrudnione, a w skrajnych przypadkach niemożliwe. Skuteczną metodą leczenia tych dolegliwości jest operacja cieśni nadgarstka.

Jak wygląda zabieg zespołu cieśni nadgarstka?

Wizyta konsultacyjna poprzedzająca wykonanie zabiegu pozwala lekarzowi zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta, służy zapoznaniu go z przebiegiem operacji oraz ma na celu zlecenie wykonania szeregu badań diagnostycznych. Pacjenci przed operacją muszą także wyleczyć wszystkie stany zapalne w jamie ustnej, sześć godzin przed nią konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia – zabieg przeprowadzany jest na czczo i z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Polega ona na wykonaniu niewielkiego nacięcia w okolicy nadgarstka, następnie przecięciu pasma włóknistej tkanki, która uciska nerw. Następnie rana jest zamykana szwami, które są zdejmowane po upływie około tygodnia. Na 2 tygodnie unieruchamia się nadgarstek. W następstwie operacji może wystąpić obrzęk i ból, który jest uśmierzany za pomocą ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Wskazane jest przez kilka pierwszych dni noszenie ręki w temblaku oraz regularne ćwiczenia palców przeciwdziałające ich sztywności.

Ile trwa zabieg cieśni nadgarstka?

Zabieg cieśni nadgarstka trwa zwykle około 1 godziny. Pacjenci mogą więc tego samego dnia wrócić do domu.

Powrót do pracy po operacji cieśni nadgarstka

Opcja powrotu do pracy po operacji cieśni nadgarstka uzależniona jest od charakteru pracy Pacjenta i możliwa jest w okresie między drugim a ósmym tygodniem od operacji. Większość pacjentów wraca do pracy już po trzech tygodniach od zabiegu.

Rehabilitacja po operacji cieśni nadgarstka

Rehabilitację po operacji cieśni nadgarstka można rozpocząć kilka dni po zabiegu. Decyzja o jej wdrożeniu powinna wynikać ze wskazań lekarskich. Ćwiczenia powinny zostać przygotowane przez rehabilitanta, aby nie doszło do nadwyrężenia szwów, jak i samego nadgarstka. Najczęściej stosowanymi metodami jest fizykoterapia oraz kinezyterapia.

Możliwe powikłania i działania uboczne po operacji cieśni nadgarstka

Często występującym powikłaniem jest ból w okolicy nadgarstka, który może utrzymywać się przez kilka tygodni po zabiegu. Może również pojawić się obrzęk nadgarstka lub też całej kończyny. Do powikłań należy także powstanie grubej blizny w miejscu rany pooperacyjnej. (Ryzyko uszkodzenia naczyń i nerwów operowanej kończyny jest bardzo małe.)

Umów się na wizytę

 • Brak rezultatu po zastosowaniu leczenia zachowawczego i rehabilitacji
 • Badanie EMG wskazujące miejsce osłabionego przewodzenia impulsów elektrycznych w nerwie
 • USG określające obrzęk nerwu i miejsce ucisku
 • Miejscowa infekcja skóry, stan zapalny skóry i innych tkanek ręki
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Choroba niedokrwienna serca
 • Cukrzyca
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Choroba nowotworowa
 • Niewydolność krążenia
 • Niewydolność oddechowa
 • Niedokrwistość
 • Zaburzenia elektrolitowe

Cena zabiegu

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
3 500-4 500 zł 1h Chirurg plastyk Tak Tak, miejscowe 2 tygodnie

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności