Chirurgia plastyczna

Plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych

Na ile będziemy postrzegani jako osoby młode i atrakcyjne w dużym stopniu zależy od oprawy oczu, dlatego plastyka powiek górnych wykonywana jest najczęściej przez kobiety, które pragną przeciwdziałać negatywnym skutkom starzenia się. Dzięki zabiegowi twarz wydaje się młodsza i nabiera większej wyrazistości. Zabieg zapewnia długotrwały efekt, jest przy tym krótki, bardzo bezpieczny, w zasadzie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji. Bardzo ważnym jego skutkiem jest zdecydowana poprawa kondycji psychicznej. Plastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiernie rozciągniętej skóry powiek, czasami wiąże się także z usunięciem tłuszczu okołogałkowego. Warto pamiętać, że skóra w tej części ciała jest bardzo cienka i jest podatna na rozciąganie. Nadmiar tkanki tłuszczowej, pofałdowana skóra sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną i o wiele starszą.

Zmiany w okolicach oczu stanowią podstawowe wskazanie do wykonania zabiegu, tym bardziej, jeżeli mają one negatywny wpływ na samoocenę pacjenta. Częstokroć wygląd zewnętrzny, w szczególności twarzy rzutuje na życie zawodowe i prywatne. Plastyka pozwala także na uzyskanie efektu zdrowotnego w sytuacji, gdy wiotkość powiek zakłóca pole widzenia. Zdarza się, że obwisła skóra przeszkadza w noszeniu okularów korekcyjnych i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Predyspozycje do nadmiernego zwiotczenia skóry oraz opadania powiek są zazwyczaj efektem uwarunkowań genetycznych. Blepharoplastyka wykonywana jest jako oddzielny zabieg lub w połączeniu z podniesieniem brwi lub liftingiem twarzy.

Jak przygotować się do zabiegu?

Szczegółowe zalecenia dotyczące przygotowania się do planowanej plastyki powiek są przekazywane pacjentowi podczas wizyty konsultacyjnej, na której ustalany jest również termin przeprowadzenia zabiegu. Przede wszystkim na 2 tygodnie przed operacją (a także na 2 tygodnie po niej) wskazana jest rezygnacja z palenia papierosów – substancje w nich zawarte niekorzystnie wpływają na gojenie się ran. Nie należy również zażywać leków z kwasem acetylosalicylowym, który obniża krzepliwość krwi.

Zabiegi chirurgiczne nie są wykonywane w czasie infekcji oraz antybiotykoterapii, podczas miesiączki, ciąży oraz laktacji.

Jakie badania należy wykonać?

Przed każdą operacją należy dostarczyć aktualne wyniki następujących badań:

  • morfologia i grupa krwi, OB.,
  • wskaźniki krzepnięcia krwi – INR, APTT,
  • poziom glukozy,
  • poziom elektrolitów Na oraz K,
  • badanie ogólne moczu.

Należy również posiadać aktualne szczepienie przeciwko WZW typu B.

Jak wygląda zabieg?

Każdy zabieg chirurgii plastycznej poprzedzony musi być wizytą konsultacyjną. W jej trakcie lekarz zapoznaje pacjentki z przebiegiem plastyki powiek oraz ordynuje wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych. W jej trakcie lekarz omawia także z pacjentem spodziewany efekt estetyczny oraz określa możliwość jego uzyskania. Badania pozwalają także precyzyjnie ustalić przyczynę zmian wokół oczu. Obrzęk powiek może być wynikiem chorób wątroby, nerek lub tarczycy. Korekta powiek górnych wykonywana jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego i sprowadza się do wycięcia nadmiaru skóry i mięśnia okrężnego oka. Czasem konieczne jest wycięcie wygórowań tłuszczu okołogałkowego. Rana jest zszywana bardzo cienką nicią. Nacięcia wykonywane są w naturalnych załamaniach powieki, dzięki czemu umiejscowione w tym obszarze blizny pooperacyjne są niemal zupełnie niewidoczne.

Operacja powiek przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym dostarczanym w postaci iniekcji oraz dodatkowo kropel do oczu. Podczas jej trwania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Zabieg zazwyczaj nie trwa dłużej niż półtorej godziny. Plastyka oka w zasadzie nie pozostawia widocznych blizn. Nie wymaga także hospitalizacji. Zdarza się jednak, że na życzenie pacjenta zabieg wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym.

Jakie jest postępowanie pozabiegowe?

Szwy są usuwane po kilku dniach, podczas wizyty kontrolnej. Wprawdzie możliwy jest powrót do codziennych zajęć jeszcze w dniu wykonania zabiegu, niemniej jednak wskazane jest przez kilka tygodni unikanie wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów oraz zajęć mogących narazić okolicę operowaną na uraz. Po zabiegu u niektórych pacjentów może wystąpić zasinienie oraz obrzęk powiek, które może spowodować absencję w pracy. Przez mniej więcej tydzień po zabiegu zalecane jest spanie w pozycji na wznak. Do momentu zdjęcia szwów nie należy również wytężać wzroku ani stosować makijażu czy soczewek kontaktowych. Przez około 2 tygodnie zalecane jest chronienie powiek przed działaniem promieni słonecznych poprzez zakładanie ciemnych okularów przy każdym wyjściu z domu. W pierwszym tygodniu po operacji nie należy spożywać alkoholu oraz palić papierosów – ma to wpływ na czas gojenia się ran. Warto również zrezygnować na pewien czas z intensywnych ćwiczeń.

W tym okresie nie można także opalać się, korzystać sauny i solarium. W celu zminimalizowania obrzęku, bólu oraz przyspieszenia procesu gojenia w pierwszych dniach po operacji można przykładać na powieki chłodne okłady.

Rekonwalescencja

Zamiast opatrunku, po zabiegu na szwy zakładany jest niewielki plaster, który jednak może utrudniać widzenie. Po ustąpieniu znieczulenia pacjenci odczuwają często odrętwienie powiek, naciągnięcie skóry oraz szczypanie. Zdarza się również, choć bardzo rzadko, iż po zabiegu występuje zamazane lub podwójne widzenie. Przez kilka dni utrzymuje się również zasinienie i obrzęk. Po zdjęciu szwów konieczne jest codzienne przemywanie oczu oraz stosowanie specjalnych kropli. Bywa również, że przebieg gojenia ran pooperacyjnych przebiega inaczej dla każdej z powiek.

Jak wyglądają efekty zabiegu?

Rezultaty operacji widoczne są po ustąpieniu opuchlizny, w ciągu około miesiąca po jej wykonaniu. Plastyka powiek górnych sprawia, że twarz wygląda młodziej i pogodniej, a spojrzenie jest bardziej wyraziste. Efekt zabiegu korekty opadających powiek utrzymuje się przez 10-20 lat, zależnie od predyspozycji konkretnego pacjenta. Zabieg można wykonać maksymalnie dwa razy w życiu.

Jakie są potencjalne powikłania?

Każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko potencjalnych powikłań, pamiętać należy jednak, że odpowiednie przygotowanie do niego oraz przestrzeganie zaleceń przed- i pooperacyjnych ma znaczny wpływ na zapobieganie im. Co więcej, nowoczesne technologie chirurgiczne oraz preparaty medyczne również ograniczają ich ryzyko. W przypadku plastyki powiek górnych zdarza się, że występuje nadwrażliwość na światło, nadmierne łzawienie lub przeciwnie, suchość oka, a także reakcja alergiczna na znieczulenie lub infekcja rany pooperacyjnej.

Do jeszcze rzadziej występujących powikłań należy zaburzenie zamykania powiek oraz wywinięcie powieki. Zazwyczaj ustępują one po 4 tygodniach, jeśli to jednak nie następuje, konieczne jest wykonanie zabiegu korygującego.

Umów się na wizytę

Przeprowadzenie plastyki powiek górnych jest zdecydowanie niezalecane, jeśli pacjent choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nadczynność tarczycy czy chorobę Gravesa-Basedova, a także w przypadku skazy naczyniowej czy zaburzeń krzepliwości krwi. Standardowo przeciwwskazanie stanowi również okres ciąży oraz karmienia piersią. Korekcja powiek nie jest wykonywana w czasie infekcji ropnych oka oraz skóry w miejscu wykonywania zabiegu, a także u osób cierpiących na niedomykalność szpary powiekowej lub zespół suchego oka spowodowany niewydolnością gruczołów łzowych. W przypadku pacjentów z jaskrą albo odwarstwieniem siatkówki konieczna jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna.

  • nadmiar skóry powiek górnych, najczęściej występujących w postaci zwisającego fałdu
  • ograniczone pole widzenia przez zwisającą skórę górnych powiek
  • względy estetyczne, utrudnienia w noszeniu okularów korekcyjnych

Cena zabiegu

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
5 000-5 500 zł 1,5-2h Chirurg plastyk Tak Tak, miejscowe lub sedacja 2 tygodnie

Efekty zabiegu

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności