Chirurgia plastyczna
Plastyka powieki dolnej - metoda przezspojówkowa
Przezspojówkowa plastyka powieki dolnej to zabieg, który usuwa defekty estetyczne okolicy oczu tj. worki i obrzęki, zmarszczki oraz obwisła i zwiotczała skóra. Dzięki zabiegowi spojrzenie staje się wyraziste, a cała twarz nabiera świeżego i młodszego wyglądu.
Plastyka powiek dolnych - jak wygląda zabieg metodą przezspojówkową?
W trakcie około 2-godzinnego zabiegu lekarz usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej za pomocą skalpela lub lasera. Cięcie przeprowadza się od wewnętrznej strony powieki, czyli od strony spojówki, stąd zabieg nie jest wskazany w przypadku dużej ilości wiotkiej skóry. W takim wypadku wykonuje się przezskórną plastykę powieki.
Przezspojówkowa plastyka powiek dolnych jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Oko pacjenta podczas zabiegu jest zabezpieczone specjalną osłoną. Metoda ta nie wymaga zakładania szwów.
Efekty zabiegu - dlaczego warto?
Zabieg plastyki powiek dolnych to jedna z najskuteczniejszych metod, która efektywnie usuwa skutki starzenia się skóry. Wyraźnie poprawia wygląd skóry pod oczami, podkreśla oko oraz przywraca spojrzeniu dawny, młody i świeży wygląd, dzięki czemu cała twarz nabiera młodzieńczego i promiennego wyglądu.
Dzięki zabiegowi:
- szybko i skutecznie pozbędziesz się worków pod oczami — zabieg trwa zaledwie około 2 godzin, a efekty zobaczysz już po kilku tygodniach
- usuniesz zmarszczki i nadmiar zwiotczałej skóry
- odzyskasz młode spojrzenie
- wizualnie odmłodzisz wygląd całej twarzy
- pozbędziesz się kompleksów
- w przypadku korekty powieki dolnej i górnej polepszysz pole i komfort widzenia.
Zalecenia przed zabiegiem
Przed zabiegiem przezspojówkowej plastyki oka należy:
- na dwa tygodnie przed odstawić leki rozrzedzające krew, czyli aspirynę, leki przeciwzapalne (ibuprofen) i niektóre witaminy oraz suplementy (np. kwasy omega-3). Przyjmowane na stałe leki przeciwzakrzepowe są odstawiana wyłącznie pod kontrolą lekarza.
- na kilka tygodni przed zabiegiem odstawić palenie papierosów – przyspiesza to proces gojenia
- w czasie wyznaczonym przez lekarza wykonać badania krwi, a także przyjmować zalecone leki np. przeciwobrzękowe
- w dniu zabiegu być na czczo i bez makijażu
- na zabieg przyjść z osobą towarzyszącą.
Okres rekonwalescencji po zabiegu
Okres pełnej rekonwalescencji trwa około miesiąca. Po dwóch tygodniach Pacjent może wrócić do pracy. Przez około tydzień może utrzymywać się opuchlizna, obrzęk i zasinienie. Zdarza się także, że pacjenci po zabiegu odczuwają niewielki ból — można go złagodzić stosując ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Może pojawić się także nadmierne łzawienie i wrażliwość na światło, które zazwyczaj ustępują następnego dnia po zabiegu.
Po operacji każdy Pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia odnośnie okresu rekonwalescencji i pielęgnacji rany. Ogólne zalecenia, o których warto pamiętać to:
- przez pierwsze dwa tygodnie należy unikać nadmiernego wysiłku — nie dźwigaj, nie pochylaj się i nie uprawiaj sportów
- przez pierwsze tygodnie należy chronić oczy przed wiatrem i słońcem — np. nosząc okulary przeciwsłoneczne
- nie należy przemęczać oczu długotrwałym czytaniem, oglądaniem telewizji lub praca przy komputerze
- przez około 5 dni należy unikać leżenia na płasko, w nocy kładziemy głowę na poduszce tak, aby była wyżej niż klatka piersiowa.
- do mycia i pielęgnacji stosuj preparaty zalecone przez lekarza
- dla złagodzenia obrzęku można stosować zimne kompresy
Plastyka powieki dolnej to zabieg skierowany do osób, które chcą poprawić wygląd skóry w okolicach dolnych powiek. Metoda przezspojówkowa stosowana jest w przypadku defektów estetycznych tj.:
- worki i obrzęki pod oczami
- zwiotczała i obwisła skóra
- zmarszczki
- głębokie bruzdy
Do zabiegu kwalifikują się głównie osoby o umiarkowanej skali problemu. W przypadku, gdy tkanki do wycięcia jest bardzo dużo, konieczne jest wykonanie cięcia od strony zewnętrznej — pod rzęsami. O tym, jaka metoda będzie najlepsza i ile tkanki powinno zostać usunięte, decyduje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu.
-
Przed zabiegiem odbywa się wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, są to m.in.:
- nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie
- choroby serca
- niektóre choroby tarczycy
- choroby nowotworowe
- niektóre choroby autoimmunologiczne
- zaburzenia krzepliwości
- nawracające infekcje oka i skóry
- przyjmowanie antybiotyków
- zespół suchego oka
- jaskra
- ciąża i laktacja.
Cena zabiegu
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
Od 5 000 zł | 1,5-2h | Chirurg plastyk | Tak | Tak miejscowe lub sedacja | 2 tygodnie |