Chirurgia plastyczna
Chwilowo zabieg nie jest dostępny w Klinice.
Rekonstrukcja piersi
Utrata poczucia kobiecości, atrakcyjności fizycznej jaka następuje w wyniku mastektomii – amputacji piersi – staje się źródłem trudnych do przezwyciężenia kompleksów. Wstyd, dyskomfort fizyczny i psychiczny towarzyszące kobietom możliwe są do przezwyciężenia za pomocą zabiegu rekonstrukcji piersi. Jego celem jest odtworzenie piersi (jednej lub obu) i nadanie im naturalnego, atrakcyjnego wyglądu. Rekonstrukcja piersi ma także niebagatelne znaczenie dla samego procesu leczniczego nowotworów złośliwych. Pozytywnie wpływa ona na samopoczucie kobiety, przede wszystkim wzmacnia jej wiarę w możliwość normalnego życia pomimo skutków choroby. Decyzja o rekonstrukcji piersi podejmowana jest zazwyczaj w porozumieniu z lekarzami różnych specjalności: onkologiem, chirurgiem plastycznym, histopatologiem oraz psychologiem. Na sposób przeprowadzenia rekonstrukcji wpływ ma przede wszystkim ilość usuniętej tkanki z piersi.
Jakie są rodzaje mastektomii?
Wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje mastektomii: radykalną (usunięta jest cała pierś wraz z okalającą ją skórą), podskórną (usunięty jest cały gruczoł piersiowy bez okalającej go skóry) oraz taką, która polega na usunięciu guza wraz z częścią gruczołu bezpośrednio go otaczającą. Czasami rekonstrukcję piersi wykonuje się w trakcie samej mastektomii.
Jak wygląda zabieg rekonstrukcji piersi?
Wyraźnym przeciwwskazaniem do wykonania tego rodzaju zabiegu stanowi znaczna otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby serca. Rekonstrukcja piersi zazwyczaj jest wykonywana z zastosowaniem silikonowych implantów, bądź z zastosowaniem tkanek własnych pacjentki. Przebieg rekonstrukcji podyktowany jest w głównej mierze jej stanem zdrowia oraz rodzajem mastektomii jakiej została poddana. Operacja wykonywana jest zastosowaniem znieczulenia ogólnego, trwa zazwyczaj od dwóch do nawet sześciu godzin. Po jej zakończeniu konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja. Niezwykle ważną kwestią po wykonaniu rekonstrukcji piersi jest zastosowanie się do zaleceń lekarzy.
Kiedy możliwa jest rekonstrukcja po mastektomii?
Rekonstrukcja piersi uważana jest za etap procesu chirurgicznego leczenia nowotworu piersi. Przed jej wykonaniem konieczna jest więc konsultacja z lekarzem Onkologiem. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o rekonstrukcji piersi w trakcie mastektomii bądź po zakończeniu leczenia onkologicznego. Wykonanie operacji podczas mastektomii ma pozytywny wpływ na samopoczucie kobiety i wiąże się z mniejszym stresem niż odroczona rekonstrukcja.
Implanty piersiowe po mastektomii
W przypadku zastosowania implantu do rekonstrukcji piersi, zabieg podzielony jest na dwa etapy. W pierwszej kolejności umieszcza się pod skórą i mięśniem piersiowym tak zwany ekspander tkankowy, który ma za zadanie odpowiednio rozciągnąć skórę i mięśnie, aby możliwe było umieszczenie implantu. Ekspander jest stopniowo powiększany, a z czasem wymieniony zostaje na implant piersi.
Jakie są zalecenia po rekonstrukcji piersi?
Po zabiegu rekonstrukcji piersi zaleca się regularne doglądanie opatrunków oraz obserwację ran pooperacyjnych. Wszelkie zaczerwienienia i obrzęk powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Powrót do normalnej aktywności możliwy jest po upływie co najmniej sześciu tygodni od wykonania operacji.
Jak dbać o pierś po rekonstrukcji?
Po rekonstrukcji biustu konieczna jest rehabilitacja i zabiegi usprawniające. Ich zakres powinien zostać określony przez fizjoterapeutę.
Kiedy po rekonstrukcji biustu widoczne są efekty?
Pierwsze efekty rekonstrukcji biustu widoczne są po wygojeniu ran i ustąpieniu obrzęku, czyli po trzech – sześciu miesiącach od zabiegu. Jeśli uzyskane zostało prawidłowe unaczynienie rekonstruowanych miejsc, efekt rekonstrukcji piersi będzie trwały.
- Brak piersi po amputacji z powodu nowotworu
- Brak piersi po mastektomii profilaktycznej
- Niedorozwój piersi z powodu choroby
- Pooperacyjne i pochorobowe zniekształcenia piersi
- Znaczna otyłość
- Cukrzyca
- Choroby układu krążenia
- Choroby serca
- Złe badania laboratoryjne
- Nieuregulowane ciśnienie tętnicze
- Ropne zapalenie skóry operowanego miejsca
- Zaburzenia krzepliwości krwi
Cena zabiegu
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
18 000 – 20 000 zł | 3-4h | Chirurg plastyk | Tak | Tak ogólne | 2-4 tygodnie |