Umów się na wizytę

Ginekologia

Zmniejszenie warg sromowych, labioplastyka

Zmniejszenie warg sromowych, labioplastyka

Labioplastyka, czyli zmniejszenie warg sromowych, coraz częściej wykonywana jest w sytuacjach, kiedy ich wygląd lub asymetria powodują u Pacjentki dyskomfort w codziennym życiu, utrudniają wykonywanie czynności higienicznych, powodują trudności w pożyciu seksualnym, problemy natury psychologicznej lub wpływają negatywnie na samoocenę.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu labioplastyki?

Dysproporcje anatomiczne mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty – mogą pojawić się po ciąży i porodzie naturalnym lub w przypadku stanów zapalnych okolic intymnych. Zdarza się również, iż są związane z nagłym przyrostem wagi ciała. W sytuacji, gdy wargi sromowe mniejsze są przerośnięte i z tego powodu nie są zakrywane przez wargi sromowe większe, odczuwają dyskomfort podczas chodzenia, jazdy na rowerze, a nawet siedzenia. Zabieg labioplastyki wykonywany jest w przypadku ich obiektywnie stwierdzonego przerostu lub asymetrii. Zdarza się jednak, że w subiektywnej ocenie Pacjentki, ich rozmiar i wygląd stanowi problem w codziennym funkcjonowaniu, utrudnia dobór ubrań, współżycie seksualne czy utrzymanie higieny osobistej.

Jak przebiega zabieg labioplastyki?

W naszej klinice wykonujemy zabiegi labioplstyki, którego rezultatem jest redukcja lub zmiana kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy. Zabieg trwa od 30 do 60 minut i wykonywany jest z reguły w znieczuleniu miejscowym.
Zmniejszenie warg sromowych mniejszych może być wykonywane dwoma sposobami:

 • przez klinowe wycięcie nadmiaru tkanek i ponowne zszycie ich w mniej więcej połowie ich długości, brzeg do brzegu

lub

 • poprzez wycięcie zewnętrznego pasma tkankowego na całej długości, od okolicy łechtaczki aż do okolicy spoidła tylnego.

Efektem zabiegu labioplastyki jest nadanie wargom sromowym odpowiedniego, symetrycznego kształtu oraz optymalnej sprężystości.

Jak należy przygotować się do zabiegu labioplastyki?

Na 2 tygodnie przed jego terminem należy zrezygnować z przyjmowania leków, a także suplementów diety zaburzających krzepliwość krwi – między innymi witaminy E oraz aspiryny. Przynajmniej w tym samym czasie należy zaprzestać palenia papierosów. W przypadku zabiegu przeprowadzanego w asyście anestezjologa zabieg należy stawić się na czczo, tzn. w przeciągu poprzedzających go 6 godzin nie należy nic jeść ani pić, nie można także żuć gumy.

Jak przebiega rekonwalescencja?

Zaraz po zabiegu w obszarze warg sromowych pojawia się obrzęk, który jednak ustępuje w ciągu 1 – 2 tygodni.

Przez pierwsze dni Pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort, ból i uczucie pieczenia, które jednak mogą być niwelowane za pomocą ogólnodostępnych preparatów przeciwbólowych. Naturalną reakcją organizmu, jaka pojawia się często po zabiegu labioplastyki bywa także podwyższona temperatura ciała.

Jeśli w trakcie zabiegu zastosowano szwy nierozpuszczalne, są one zdejmowane po 7 dniach, konieczna jest w tym czasie szczególna dbałość o higienę okolic intymnych. Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu zaleca się rezygnację z ćwiczeń fizycznych, natomiast powrót do aktywności seksualnej możliwy jest po upływie 6 – 8 tygodni.

Umów się na wizytę

Zabieg nie jest wykonywany u Pacjentek w ciąży (na żadnym jej etapie), a także w czasie trwania miesiączki – mogłoby to powodować nadmierną utratę krwi, a także późniejsze trudności z gojeniem i powstawanie krwiaków.

Inne przeciwwskazania stanowią:

 • choroby układowe tkanki łącznej,
 • cukrzyca,
 • choroby nowotworowe.

Najcześciej zaleca się badania krwi:

 • morfologia z rozmazem, OB.,
 • grupa krwi,
 • koagulogram – wskaźniki krzepliwości krwi (APTT, wsk. Quicka, INR),
 • poziom antygenów HBS, HCV, HIV,
 • jonogram, poziom zawartości mocznika i kreatyniny,
 • poziom elektrolitów (K, Na),
 • glikemia na czczo.

 

W przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego lista niezbędnych badań jest oczywiście krótsza i zlecana jest podczas pierwszej konsultacji z lekarzem.

Cena zabiegu

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
Od 4 000 zł 1h Ginekolog, chirurg plastyk Tak Tak miejscowe lub sedacja 1 tydzień

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności