Ginekologia

Plastyka warg sromowych większych

Plastyka warg sromowych większych

Plastyka warg sromowych większych najczęściej jest wykonywana z powodu ich zaniku pojawiającego się w następstwie naturalnych procesów starzenia lub znacznej utraty masy ciała. Zabieg polega na wypełnieniu warg sromowych tłuszczem pacjentki, pobranym z okolicy pępkowej. Alternatywą dla tej metody jest powiększenie warg sromowych za pomocą kwasu hialuronowego. Efekt po zabiegu utrzymuje się od roku do 2 lat. Podobnie jak w przypadku labioplastyki warg mniejszych, także ten zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Czas jego wykonania jest krótszy i zazwyczaj nie przekracza 30 minut.

Wargi sromowe mogą jednak być obiektywnie, lub w subiektywnym odczuciu pacjentki zbyt duże – wówczas zalecane jest ich zmniejszenie. Wykonywane jest ono zazwyczaj w przypadku przerostu, asymetrii i innych czynników, które w ocenie pacjentki stanowią problem w codziennym funkcjonowaniu, utrudniają dobór ubrań, współżycie seksualne, utrzymanie higieny osobistej lub z powodów estetycznych.

W jakich sytuacjach zalecane jest wykonanie zabiegu?

Dysproporcje anatomiczne mogą mieć charakter wrodzony, uwarunkowany genetycznie albo nabyty. Mogą pojawić się po ciąży i porodzie naturalnym, na skutek przewlekłych stanów zapalnych lub pojawienia się guzków w obrębie okolic intymnych.

Jednocześnie z plastyką warg sromowych, podczas tego samego zabiegu może zostać przeprowadzona tzw. waginoplastyka. Polega ona na zwężeniu lub poszerzeniu przedsionka oraz samej pochwy w celu nadania im lub przywrócenia odpowiedniego rozmiaru.

Na czym polega plastyka warg sromowych?

Zabieg plastyki warg sromowych większych, w zależności od problemu, polega zatem na zmniejszeniu, powiększeniu lub też skorygowaniu kształtu. Dostępne techniki to liposukcja, zabiegi chirurgiczne, a w przypadku powiększenia warg sromowych – przeszczep własnej tkanki tłuszczowej lub też iniekcja tzw. wypełniaczy. Efektem zabiegu jest nadanie wargom sromowym odpowiedniego, symetrycznego kształtu oraz optymalnej sprężystości. Zabieg trwa od 30 do 60 minut i wykonywany jest z reguły w znieczuleniu miejscowym.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, konieczne jest posiadanie aktualnych wyników następujących badań:

 • morfologia,
 • wskaźniki krzepnięcia krwi: INR, APTT,
 • Antygen Hbs,
 • Przeciwciała HCV,
 • HIV.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Zabiegi plastyki warg sromowych nie powinny być wykonywane w okresie okołomiesiączkowym (obejmującym 2 dni przed oraz pierwsze 2 dni trwania menstruacji). Szczególnie zalecanym terminem jest kilka dni po miesiączce, najpóźniej 10 dni przed spodziewanym wystąpieniem krwawienia.

W ciągu mniej więcej 2 tygodni przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów, ponieważ mogą one zaburzać krzepnięcie krwi. Należy również zrezygnować z palenia papierosów, a minimum 3 dni przed zabiegiem nie spożywać alkoholu.

Plastyka warg sromowych większych - zalecenia

Pacjentka po kilku dniach zgłasza się na wizytę kontrolną. Ból oraz podwyższona temperatura ciała są naturalnymi konsekwencjami, dlatego by zapewnić jak największy komfort lekarz ordynuje ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W szczególnych przypadkach mogą to być także leki uśmierzające ból dostępne na receptę. Gojenie się ran zazwyczaj nie trwa dłużej niż siedem dni, mniej więcej tyle czasu jest konieczne na ustąpienie obrzęków.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?

W okresie pierwszych dwóch tygodni po zabiegu kobiety powinny zachować szczególną ostrożność – powinny unikać wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów. Powrót do pracy powinien być skonsultowany z lekarzem wykonującym zabieg. Szybkość wygojenia się ran w dużym stopniu zależy od zastosowania się do zaleceń lekarza oraz przestrzeganie odpowiedniej higieny miejsc intymnych. Podczas mycia oraz osuszania miejsc intymnych należy unikać myjek, gąbek oraz mydeł w kostkach, bowiem mogą się na nich znajdować zarazki. Podjęcie pierwszej aktywności seksualnej jest możliwe dopiero po kilku tygodniach od wykonania zabiegu. Moment ten zawsze jest określany przez lekarza w oparciu o bieżący stan zdrowia pacjentki.

Jakie są możliwe powikłania pozabiegowe?

Bezpośrednio po przeprowadzonym leczeniu zazwyczaj pojawia się obrzęk oraz umiarkowane dolegliwości bólowe. Podczas zabiegu stosowane są szwy rozpuszczalne, nie wymagające usuwania, zatem wizyta pozabiegowa obejmuje jedynie kontrolę efektów zabiegu.

Jak w przypadku każdej operacji, plastyka warg sromowych większych może wiązać się z powikłaniami. Występują one bardzo rzadko, a stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego przed i po zabiegu znacząco wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia komplikacji. Warto jednak mieć świadomość, że mogą wystąpić krwawienia i infekcje, krwiaki pooperacyjne, rozejście się rany oraz bliznowacenie.

Umów się na wizytę

 • Dolegliwości bólowe
 • Nawracające podrażnienia i stany zapalne
 • Zwiotczenie warg sromowych większych
 • Utrata jędrności i objętości warg sromowych większych
 • Zbyt mała objętość warg sromowych większych
 • Dyskomfort podczas współżycia
 • Względy estetyczne

Zabieg plastyki warg sromowych z przyczyn oczywistych nie jest wykonywany u pacjentek ciężarnych, karmiących piersią oraz w trakcie miesiączki. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu stanowią również:

 • cukrzyca,
 • skazy naczyniowe,
 • zaburzenia krzepliwości,
 • infekcje ropne śluzówek lub skóry,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby układowe tkanki łącznej,
 • nowotwory.

Cena zabiegu

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
Od 5 000 zł 1h Ginekolog, chirurg plastyk Tak Tak miejscowe lub sedacja 1 tydzień

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności