Ginekologia
Plastyka warg sromowych
W ramach wychodzącej ze strefy tabu chirurgii okolic intymnych coraz większą popularność zyskują zabiegi labiopastyki, czyli chirurgicznej modyfikacji wyglądu (zmianie kształtu i wielkości) warg sromowych. Wykonywana jest ona zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych czy zdrowotnych, w przypadku przerostu, asymetrii lub zaniku warg sromowych mniejszych lub większych, które w ocenie pacjentki stwarzają problem.
Przerośnięte wargi sromowe stanowią często przyczyną dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu w trakcie aktywności fizycznej i seksualnej, utrudniają także noszenie dopasowanej bielizny. Efektem tego problemu są częste podrażnienia i nawracające stany zapalne, trudności w utrzymaniu właściwej higieny okolic intymnych, a także niemożność uprawiania niektórych dyscyplin sportowych.
W naszej klinice wykonujemy zabiegi plastyki warg sromowych mniejszych, polegające na zmianie fałd błony śluzowej sromu zdeformowane lub o zbyt dużych rozmiarach. Najczęściej zabieg opiera się na usunięciu nadmiernej ilości tkanki. Wykonujemy również korektę warg sromowych większych, która polega na ostrzykiwaniu warg sromowych kwasem hialuronowym i sprawdza się w przypadku atrofii, czyli zaniku narządu.
Na czym polega plastyka warg sromowych?
Zabieg plastyki warg sromowych większych, w zależności od problemu, polega na zmniejszeniu, powiększeniu lub skorygowaniu ich kształtu. Stosowane techniki to zabiegi chirurgiczne, a w przypadku powiększenia warg sromowych – przeszczep własnej tkanki tłuszczowej Pacjentki lub iniekcja wypełniaczy. Efektem zabiegu jest nadanie wargom sromowym symetrycznego kształtu oraz optymalnego rozmiaru.
Jak należy przygotować się do zabiegu?
Zabiegi plastyki warg sromowych, niezależnie czy dotyczące ich powiększania czy zmniejszania, nie powinny być wykonywane w okresie około miesiączkowym. Najbardziej korzystnym terminem jest kilka dni po miesiączce, a najpóźniej 10 dni przed spodziewanym jej wystąpieniem.
W ciągu 14 dni przed terminem zabiegu należy zrezygnować ze stosowania leków lub suplementów diety mogących zaburzać krzepliwość krwi. Warto także zrezygnować z palenia papierosów, a 3 dni przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu.
Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegiem?
Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, konieczne jest posiadanie aktualnych wyników następujących badań:
- morfologia,
- wskaźniki krzepnięcia krwi: INR, APTT,
- Antygen Hbs,
- Przeciwciała HCV,
- HIV.
Jak przebiega zabieg plastyki warg sromowych?
Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Celem zmniejszenia warg sromowych korzystamy z nowoczesnych metod:
- TRIM – sprawdza się, kiedy konieczna jest redukcja rozmiaru warg sromowych mniejszych oraz usunięcie ciemnych brzegów, a przez to nadanie im młodszego wyglądu. Metoda TRIM polega właśnie na ścięciu i wyrównaniu brzegów do oczekiwanego poziomu. Zaletą tej techniki jest możliwość dowolnego kształtowania wielkości wargi, natomiast jej podstawowa wada to pozostawienie blizny na całej długości wargi sromowej.
- WEDGE – klinowa resekcja warg, która pozostawia naturalny brzeg i naturalne zabarwienie; nazywana jest również „techniką V”, ponieważ długość i rozmiar warg sromowych mniejszych redukowana jest poprzez wycięcie klina w kształcie litery „V”, którego brzegi są następnie zszywane. Podstawową zaletą tej metody jest brak widocznej blizny oraz wyeliminowanie ryzyka nadmiernej wrażliwości w czasie gojenia się rany. Ponadto możliwe jest zmniejszenie rozmiaru warg sromowych bez usuwania ich naturalnych brzegów. W rezultacie zachowują one całkowicie naturalny wygląd.
Powiększania warg sromowych wykonywane są najczęściej z powodu ich zaniku, wynikającego z naturalnych procesów starzenia się lub związanych ze znaczną utratą masy ciała. Zabieg polega na wypełnieniu warg sromowych własnym tłuszczem Pacjentki, pobranym z okolicy pępkowej lub wykorzystanie kwasu hialuronowego.
Jak należy postępować po zabiegu?
Ważne, aby pamiętać o regularnym przemywaniu operowanych okolic oraz o zmianie opatrunku przez 10 kolejnych dni. Przez pierwsze 5 dni po zabiegu zaleca się w miarę możliwości ograniczyć siedzenie. Najwygodniejsza i najbezpieczniejsza jest pozycja półsiedząca.
Bezpośrednio po zabiegu występuje obrzęk oraz niewielki ból. Stosowane podczas operacji szwy rozpuszczalne nie wymagają usuwania. Kontrolna wizyta po zabiegu obejmuje zatem jedynie weryfikację jego efektów.
Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?
Po zabiegu plastyki warg sromowych Pacjentka powinna zachować szczególną ostrożność – należy unikać wysiłku fizycznego i wszelkich gwałtownych ruchów. Podczas mycia oraz osuszania miejsc intymnych, ze względu na ryzyko przeniesienia bakterii nie należy używać myjek, gąbek oraz mydeł w kostkach. Powrót do aktywności seksualnej możliwy jest dopiero po kilku tygodniach od wykonania zabiegu.
- Asymetryczne wargi sromowe
- Przerośnięte wargi sromowe
- Nierozwinięte wargi sromowe
- Zanik warg sromowych większych
- Deformacja warg sromowych mniejszych
- Względy estetyczne
Zabiegi plastyki warg sromowych nie są wykonywany u Pacjentek ciężarnych, karmiących piersią oraz w trakcie miesiączki. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu stanowią również:
- cukrzyca,
- skazy naczyniowe,
- poważne zaburzenia krzepliwości,
- infekcje ropne śluzówek lub skóry,
- nadciśnienie,
- choroby układowe tkanki łącznej,
- choroby nowotworowe.
Cena zabiegu
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
Od 4 000 zł | 1h | Ginekolog, chirurg plastyk | Tak | Tak miejscowe lub sedacja | 1 tydzień |