Ginekologia
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
Jedną z częstych przewlekłych chorób kobiecych jest problem nietrzymania moczu, który wywołuje dyskomfort psychiczny oraz fizyczny i może być źródłem zahamowań. Towarzyszące dolegliwości poczucie wstydu wpływa na opóźnienie leczenia nietrzymania moczu. Osoby cierpiące z powodu tej przypadłości często wstydzą się rozmów na temat swojej choroby z bliskimi, a niekiedy nawet z lekarzami, przez co diagnoza, a także leczenie zostają opóźnione.
Kiedy należy zacząć myśleć o leczeniu nietrzymania moczu?
Z problemem należy udać się do lekarza, gdy tylko zauważy się pierwsze objawy schorzenia. Dolegliwości mogą pojawić się po ciąży i porodzie, a także w okresie menopauzy. Jednak duża grupa kobiet po 30. roku życia dotknięta jest tym problemem, a przez wzgląd na wstyd wiele młodszych osób nie przyznaje się do tego schorzenia.
Im wcześniej zacznie się leczenie nietrzymania moczu, tym lepsze efekty można uzyskać i szybciej pozbyć się dyskomfortu. Przy pierwszym stopniu inkontynencji wypływ moczu następuje przy napięciu powłok brzusznych, czyli w takich sytuacjach gdy ciśnienie w jamie brzusznej szybko wzrasta – np. przy kichnięciu, śmiechu, podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Drugi stopień schorzenia objawia się wypływem moczu w trakcie wykonywania normalnych czynności jak praca fizyczna, wchodzenie po schodach, bieganie. Przy trzecim stopniu dolegliwości są najbardziej uciążliwe, gdyż wypływ moczu może nastąpić nawet podczas zwykłego stania.
Obserwując już pierwsze objawy, należy zacząć myśleć o leczeniu, aby utrzymać jak najwyższy poziom jakości życia.
Jaka jest geneza powstawania problemu nietrzymania moczu?
Przyczyny inkontynencji mogą być różnorodne. Najczęściej są to infekcje układu moczowo-płciowego, których nietrzymanie moczu bywa jednym z pierwszych objawów. W przypadku takiej diagnozy rozwiązaniem problemu będzie leczenie farmakologiczne – czyli kuracja antybiotykami.
Drugim, poważniejszym powodem, są zmiany hormonalne, a konkretnie obniżenie poziomu estrogenów, co powoduje spadek elastyczności mięśni dna miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. W efekcie tego dochodzi do obniżania się narządów, także cewki moczowej. Z tego powodu właśnie problem nietrzymania moczu dotyczy głownie pań w okresie i po menopauzie.
Kolejne możliwe przyczyny to porody, które mogą przyczyniać się do rozciągnięcia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy, a także ciężka praca fizyczna, otyłość oraz nadużywanie preparatów moczopędnych.
Sposoby leczenia nietrzymania moczu
Walka z inkontynencją jest uzależniona w dużej mierze od powodów i zaawansowania dolegliwości. W przypadku, gdy problem spowodowany jest osłabieniem działania mięśni dna macicy, współczesna medycyna estetyczna stosuje laserowe leczenie nietrzymania moczu (laser CO2). Pozwala na bezpieczne i nieinwazyjne rozwiązanie problemu – tylko w przypadku wczesnego, niezaawansowanego stadium. Tego typu zabiegi znacząco poprawiają stan zdrowia, dzięki czemu komfort codziennego funkcjonowania jest wyższy.
Zalecenia przed podjęciem leczenia
Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest przeprowadzenie konsultacji, na którą należy zabrać wynik badania cytologicznego. Podczas wizyty omawiany jest szczegółowo stan zdrowia Pacjentki oraz jej historia chorobowa. Na spotkaniu ustalany jest przebieg laserowego leczenia nietrzymania moczu. Lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych testów diagnostycznych lub od razu skierować na zabieg.
Na czym polega zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu?
Terapia polega na obkurczaniu ścian pochwy wiązkami lasera. Następuje stymulacja włókien kolagenowych wywołująca poprawę ułożenia cewki moczowej. Pożądany efekt możliwy jest do uzyskania po miesiącu od terminu pobytu w naszej klinice. Wprowadza się specjalnie modelowaną głowicę, oddziaływującą na najważniejsze miejsca, czyli przedsionek, przednią ściankę oraz ujście pęcherza moczowego. Działania te są bezbolesne i nie wymagają znieczulenia miejscowego, czy ogólnego. Nie jest potrzebna również hospitalizacja. W zależności od stanu zdrowia Pacjentki zalecane jest wykonanie od 1 do 3 zabiegów.
Jak należy przygotować się do zabiegu?
Laserowy zabieg na dolegliwość wysiłkowego nietrzymania moczu przeprowadzany jest ambulatoryjnie w warunkach gabinetu ginekologicznego. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Należy przed nim wykonać badanie cytologiczne. A w przypadku występowania dodatkowych chorób, konieczne jest dostarczenie opinii lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań do zabiegu.
Jakie są rezultaty leczenia?
Włókna kolagenowe potrzebują czasu na regenerację, dlatego pierwsze efekty zabiegu odczuwane są po mniej więcej miesiącu od jego wykonania. Zdarza się jednak, że proces przebudowy trwa dłużej i rezultat pojawia się dopiero po pół roku. W większości przypadków dla pełnej eliminacji problemu wystarczy wykonanie jednego zabiegu, w sporadycznych przypadkach zalecane jest powtórzenie go po około 3 miesiącach.
Metoda ta stosowana jest u pacjentek w każdym wieku, u których nie występują wspomniane wcześniej przeciwwskazania. Jednak efekty laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu mogą być różne. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym rezultat terapii jest bardziej trwały. Utrzymuje się wiele lat, chyba, że w przypadku kolejnego porodu ponownie nastąpi rozciągnięcie włókien kolagenowych w obszarze dna miednicy.
U kobiet w wieku około- i postmenopauzalnym trwałość efektu zabiegu laserowego uzależniona jest od zastosowania dodatkowej terapii farmakologicznej oraz fizykoterapeutycznej – czyli wspomagających działanie zabiegu leków i wykonywania zalecanych ćwiczeń.
- ciąża i karmienie piersią,
- infekcje pochwy i nieprawidłowy wynik badania cytologicznego,
- choroby autoimmunologiczne,
- nieuregulowana cukrzyca,
- padaczka.
Cena zabiegu
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
1 300 zł | 20 min | Ginekolog | Nie | Nie | Nie |