Laseroterapia
Uczucie ciężkich nóg nie jest Ci obce? Krępujesz się wystających żył widocznych przez skórę? Problem żylaków kończyn dolnych dotyka około 40% mężczyzn oraz 20% kobiet i uchodzi współcześnie za jedną z najpowszechniejszych chorób. Oprócz mało efektownego wyglądu zniekształcone żyły stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym szybciej wzrośnie komfort Twojego życia. Coraz powszechniej w tym celu wykorzystywana jest metoda laserowego usuwania żylaków.
Zdiagnozowana niewydolność żylna – pierwszy krok do laserowego usuwania żylaków
W obrębie całego ciała zlokalizowana jest sieć naczyń krwionośnych. To właśnie one odpowiedzialne są za transport substancji odżywczych, transport tlenu oraz odprowadzanie odpadów pochodzących z różnych procesów metabolicznych. W skład układu krwionośnego wchodzi serce, które odpowiada za pompowanie natlenionej krwi do tętnic; tętnice, które odpowiadają za jej transport do wszelkich tkanek w ciele, a także żyły, które transportują krew z tkanek znów do serca. Działanie tętnic „napędzane” jest przez serce. Żyły nie mają takiego „wzmacniacza” i wymagają dodatkowych mechanizmów, które pomagają im pokonać grawitację oraz nawet w pozycji pionowej pompować krew do góry. Takim mechanizmem jest pompa mięśniowa łydki. To ona wymusza taki agrawitacyjny przepływ krwi. By mechanizm ten mógł działać skutecznie, żyły zostały wyposażone w tzw. zastawki. To one zapobiegają cofaniu się krwi do dolnych partii ciała. Jeśli zastawki nie działają prawidłowo, krew cofa się do nóg, co z kolei powoduje podwyższone ciśnienie żylne w tych rejonach i w konsekwencji wywołuje stany zapalne nazywane niewydolnością żylną.
Typowo kończy się to dolegliwościami bólowymi, uczuciem ciężkich nóg, obrzękami i w skrajnych przypadkach otwartymi ranami skóry. Przy zdiagnozowaniu niewydolności żylnej warto zainteresować się laserowym usuwaniem żylaków. Konsultacja lekarska pozwoli ocenić czy ten rodzaj zabiegu jest wskazany, bazując na ocenie indywidualnej stanu zdrowia pacjenta.
Jakie skutki ma nieleczona niewydolność żylna i nieusunięte żylaki?
System żylny kończyn dolnych składa się z układu żył powierzchownych oraz głębokich. Żyły powierzchowne transportują krew z górnych warstw skóry do układu głębokiego, którego zadaniem jest dostarczenie krwi z powrotem do serca.
Żylaki i związane z nimi powikłania (stany zapalne, krwotoki i owrzodzenia) są wynikiem choroby żył powierzchownych. Jeśli chora żyła zostanie usunięta, jej funkcje przejmuje układ żył głębokich, który może zwiększyć ilość transportowanej krwi.
Jeśli zmiany chorobowe układu żył powierzchownych lub głębokich nie są leczone, prowadzą do chronicznej niewydolności żył (CVI). Rozpoczyna się ona obrzękami nóg, pojawiają się zaburzenia w kolorze skóry i w końcu owrzodzenia nóg.
Im szybciej niewydolność zostanie zdiagnozowana oraz im prędzej podjęte zostanie usuwanie żylaków, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia powikłań.
Zmiany żylakowate leczone są z powodów estetycznych i medycznych. Komplikacje, jakie mogą wystąpić w wyniku zaniechania leczenia mogą mieć poważne konsekwencje w życiu codziennym.
Najprostszą formą leczenia jest kompresjo-terapia, której działanie polega na zmniejszeniu szerokości żyły poprzez wywieranie na nią ciągłego ucisku. Przyspiesza to przepływ krwi w żyle i eliminuje obrzęki nóg. Należy jednak pamiętać, że gdy żyła raz się rozciągnie , nigdy już się nie zmniejszy do pierwotnego rozmiaru i kompresjoterapię należy stosować przez resztę życia.
Bardzo często stosowane jest także chirurgiczne usuwanie żylaków. Podstawową techniką jest stripping żyły, który polega na wyciągnięciu żyły odpiszczelowej z nogi. W tym przypadku rekonwalescencja trwa około 3 tygodnie.
Inną metodą usuwania żylaków jest skleroterapia pianą. Polega na wstrzyknięciu do żyły piany, która wywołuje powstanie procesu zapalnego prowadzącego do zabliźnienia żyły. Jednak nawet tej metodzie towarzyszyć mogą niepożądane efekty w postaci m.in. reakcji alergicznych, martwicy skóry, uszkodzenia nerwu, zakrzepów z zatorami.
Kolejną metodą jest zabieg z wykorzystaniem prądu RF. Metoda ta polega na wprowadzeniu do żyły cewnika i podgrzaniu go.
Na czym polega przewaga zabiegu laserowego usuwania żylaków w technologii ELVeS nad innymi metodami?
ELVeS Painless to łagodny i skuteczny zabieg usuwania żylaków, czyli zmian spowodowanych niewydolnością żył kończyn dolnych, zapewniający wysoki komfort pacjenta w trakcie i po zabiegu. Do tej pory standardem w tego typu zabiegach był laser o długości fali 980 nm, który absorbował światło w hemoglobinie zawartej we krwi. Nowością, która zoptymalizowała skuteczność terapii endo- żylnej jest zastosowanie nowych długości fal 1470 nm w laserowym usuwaniu żylaków, absorbujących światło w wodzie. Ponieważ tkanki zawierają znaczną ilość wody, zmiana pochłaniania światła z hemoglobiny na wodę zabezpiecza pacjenta przed głęboką penetracją w tkankach sąsiadujących. Uzyskuje się mniejszy ból po zabiegu i mniej skutków ubocznych w wyniku laserowego usuwania żylaków.
Na skuteczność zabiegu mają wpływ zarówno długość fali lasera oraz rodzaj światłowodu. Światłowód radialny zastosowany w technologii ELVeS to najlepsze obecnie na rynku rozwiązanie zapewniające całkowite zniszczenie ściany naczynia (odpowiednio wysokie energie), bez uszkadzania tkanek sąsiadujących (płytka penetracja światła lasera). Unika się w ten sposób perforacji żyły i oparzeń skóry. Dodatkowo dzięki tym właściwościom można zmniejszyć do minimum zapotrzebowanie na znieczulenie, a pacjent widzi rezultat zaraz po zabiegu.
Światłowód radialny posiada obwodową emisję światła w przeciwieństwie do światłowodów prostych stosowanych w laserach o długości fali np. 980nm.
Po znieczuleniu miejscowym lekarz wprowadza światłowód do chorej żyły przez małe nakłucie. Po włączeniu lasera naczynie jest naświetlane, a światłowód stopniowo wycofywany. Efektem jest zamknięcie żyły. Zabiegowi laserowego usuwania żylaków towarzyszy lekki dyskomfort tylko w trakcie miejscowego podawania znieczulenia wokół żyły. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności.
Zabieg trwa około 30-45 minut i nie wymaga wyłączenia z normalnych zajęć. Wszystkie przypadki są jednak ustalane indywidualnie w trakcie konsultacji.
Po zabiegu na kończynę zakładana jest pończocha uciskowa. Pacjent od razu po zabiegu wraca do normalnej aktywności.
- Minimalny ból w czasie rekonwalescencji
- Maksymalny komfort w czasie zabiegu
- Krótki czas zabiegu
- Małe ryzyko wystąpienia zasinień po zabiegu
- Szybki powrót do normalnej aktywności
Laserowe usuwanie żylaków cena
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
Od 4000zł | 1h | Chirurg naczyniowy | Tak | Tak sedacja | 2 tygodnie |