Laseroterapia
Lipoliza laserowa
Zdarza się, że pomimo prowadzenia zdrowego trybu życia i dbania o linię, tkanka tłuszczowa w niektórych obszarach ciała jest bardzo trudna do usunięcia. Jeśli długotrwałe stosowanie restrykcyjnej diety oraz regularnych ćwiczeń nie pomaga się jej pozbyć, warto rozważyć skorzystanie z metod medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej. Okazują się one bardzo skuteczne w przypadku modelowania sylwetki w opornych obszarach ciała – na biodrach, kolanach, czy tzw. „boczkach”. Po zabiegu metodą lipolizy laserowej lokalnie nagromadzona, uporczywa tkanka tłuszczowa zostaje usunięta w sposób małoinwazyjny.
Co więcej, promieniowanie lasera, oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, powoduje jednocześnie ujędrnienie skóry – komórki podskórne są stymulowane do wytwarzania elastyny i kolagenu, a istniejące już włókna kolagenowe są obkurczane, co powoduje wzrost napięcia skóry. Dzięki temu po usunięciu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej, Pacjent unika efektu obwisłej, wiotkiej skóry.
Na czym polega zabieg lipolizy laserowej?
Podczas zabiegu promienie lasera o odpowiednio dobranej i opatentowanej długości fali, rozpuszczają komórki tłuszczowe. Sposób, w jaki promienie są dostarczane pod skórę zależny jest od wybranej metody lipolizy laserowej.
W przypadku urządzenia firmy Palomar, przez niewielkie nacięcie, za pomocą kaniuli o średnicy 1 mm pod skórę wprowadzany jest bardzo cienki światłowód. Emituje on światło lasera, które rozpuszcza komórki tłuszczowe.
Podczas jednego zabiegu lipolizy laserowej redukcja tkanki tłuszczowej wynosi od 500 ml do 5 litrów. Zabieg trwa zwykle około półtorej godziny – zależnie od tego, jaki obszar ciała jest mu poddawany.
Czy zabiegi lipolizy laserowej są bolesne?
Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, Pacjent czuje jedynie dyskomfort podczas pierwszego nakłucia skóry do znieczulenia miejscowego. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu w asyście anestezjologa.
Jak należy przygotować się do zabiegu?
Ponieważ zabieg lipolizy laserowej wykonywany jest z reguły w znieczuleniu miejscowym, nie ma konieczności, aby przystępować do niego na czczo. Należy jednak najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym terminem kuracji odstawić substancje zaburzające krzepliwość krwi. Wszystkie szczegóły dotyczące zaleceń przedzabiegowych zostaną przekazane Pacjentowi podczas pierwszej konsultacji.
Na czym polega unikalność metody lipolizy laserowej stosowanej w klinice?
Unikalność lipolizy laserowej polega na zastosowaniu fal laserowych o długościach 924 nm oraz 975 nm, które gwarantują optymalny efekt usunięcia tkanki tłuszczowej i zwiększenia napięcia skóry. Na ten moment zastosowanie fal o takich właśnie długościach jest opatentowane oraz poparte badaniami naukowymi, co gwarantuje wysoka skuteczność zabiegu.
W jakich obszarach ciała stosowana jest lipoliza laserowa?
Metoda sprawdza się w różnych miejscach, jednak szczególnie widoczne wyniki przynosi w takich przypadkach, jak:
- redukcja tkanki tłuszczowej na udach, biodrach, kolanach,
- usuwanie fałdu tłuszczu na brzuchu czy plecach,
- wyszczuplanie talii,
- ginekomastia męska,
- modelowanie owalu twarzy oraz szyi,
- likwidacja tzw. podwójnego podbródka,
- wyszczuplenie ramion,
- miejscowe, uporczywe i trudne do usunięcia otłuszczenia,
- ogólne modelowanie sylwetki.
Jakie są zalety usuwania tkanki tłuszczowej metodą lipolizy laserowej?
Laserowe metody redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej posiadają wiele zalet, wśród których na szczególną uwagę zasługują:
- brak blizn, szybkie gojenie się ewentualnych uszkodzeń skóry,
- bardzo krótki okres rekonwalescencji – po zabiegu Pacjent pozostaje w pokoju pooperacyjnym do czasu, kiedy przestaną działać środki znieczulające, następnie może wrócić do domu,
- szybko widoczne rezultaty,
- trwały efekt – rezultatem lipolizy jest zniszczenie komórek tłuszczowych w poddanym zabiegowi obszarze ciała,
- skuteczność nawet w trudnych obszarach ciała – zabieg lipolizy laserowej może zostać wykonany w miejscach, gdzie nie stosuje się metody klasycznej liposukcji, a w których również mogą występować niepożądane i trudne do usunięcia złogi tłuszczu – np. na kolanach, plecach, czy twarzy,
- w czasie zabiegu wiązka promieniowania laserowego jest bardzo precyzyjnie ukierunkowana i dociera wyłącznie do komórek tłuszczowych. Nie występuje zatem zagrożenie przypadkowego uszkodzenia tkanek sąsiadujących.
- brak obwisłej, wiotkiej skóry po usunięciu podskórnej tkanki tłuszczowej – ciepło promieniowania laserowego przyczynia się do poprawy ujędrnienia i uelastycznienia skóry
- minimalne ryzyko powikłań,
- redukcja cellulitu (lipoliza laserowa bywa stosowana jako element leczenia skojarzonego w leczeniu tej przypadłości),
- mniejsze ryzyko siniaków czy opuchlizny – ponieważ laser działa selektywnie.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Powrót do normalnej aktywności możliwy jest już w ciągu 1-2 dni po zabiegu. Zalecane jest przez mniej więcej dwa tygodnie po zabiegu noszenie elastycznej odzieży uciskowej lub opatrunku uciskowego w miejscu wykonania zabiegu. Zdarza się również, że w celu uniknięcia wystąpienia infekcji stosowana jest krótkotrwała kuracja antybiotykowa. Warto poddawać okolice zabiegowe delikatnym masażom manualnym a następnie podciśnieniowym, polecane są one jednak nie wcześniej, niż po 10 dniach od wykonania zabiegu.
Inne zabiegi usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej
Metoda lipolizy laserowej stanowi znacznie mniej inwazyjną alternatywę dla klasycznej liposukcji, zabiegi trwają znacznie krócej, a efekty osiągane są szybciej, okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy. W naszych klinikach wykonywane są również zabiegi lipolizy iniekcyjnej, gdzie rozpuszczenie zbędnej tkanki tłuszczowej wywoływane jest poprzez podanie specjalnego leku w serii zastrzyków podskórnych.
Lipoliza laserowa a klasyczna liposukcja?
Zabieg lipolizy laserowej stosowany jest w przypadku modelowania sylwetki oraz likwidowania miejscowych, trudnych do usunięcia złogów tłuszczu. Pozwala w sposób precyzyjny nadać nowy wygląd sylwetce. Nie sprawdzi się w przypadku osób o bardzo dużej nadwadze.
- tkanka tłuszczowa, zgromadzona miejscowo, trudna do zredukowania za pomocą ćwiczeń
- brak jędrności skóry
- poprawa konturu podbródka
- usuniecie „podwójnego podbródka”
- występowanie stanów zapalnych oraz uszkodzeń skóry w obszarach, które mają zostać poddane zabiegowi,
- cukrzyca z zaburzeniami naczyniowymi,
- ciężkie schorzenia nerek i wątroby,
- choroby autoimmunologiczne,
- problemy z tarczycą,
- choroby nowotworowe,
- stwardnienie rozsiane,
- epilepsja,
- problemy z krzepliwością krwi oraz nadmiernym krwawieniem.
Na kilka tygodni przed zabiegiem konieczne jest odstawienie leków rozrzedzających krew. Poza tym, oczywiście, zabiegu nie wykonuje się u Pacjentek w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W każdym przypadku, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa wykonania zabiegu, niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.
Cena zabiegu
Koszt zabiegu Slimlipo | Orientacyjny czas trwania zabiegu Slimlipo | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
Od 5 000 zł | 1-3h | Chirurg plastyk | Tak | Tak, miejscowe lub sedacja | 2 tygodnie |
Efekty zabiegu
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są zaraz po skończonej procedurze, natomiast na efekt końcowy trzeba poczekać kilka tygodni. W celu uzyskania oczekiwanych efektów klinicznych wystarczy wykonanie jednego zabiegu lipolizy laserowej.