Laseroterapia
Na czym polega zabieg skleroterapii?
Głównym jego celem jest bezinwazyjne pozbycie się żylaków. Polega na podaniu do światła naczynia środka powodującego miejscowe zapalenie śródbłonka i w efekcie zamknięcie jego ściany, a następnie zwłóknienie. Wykorzystywane w skleroterapii substancje przynależą do różnych grup chemicznych, jednak każda z nich ma na celu wywołanie stanu zapalnego wewnątrz naczynia. Jest to celowe działanie prowadzące do wykrzepiania krwi we wnętrzu oraz powolnego zamykania się żylaka. W ostatecznym efekcie dochodzi do całkowitego jego zaniku.
Każdy zabieg skleroterapii jest poprzedzony konsultacją chirurgiczną oraz badaniem USG żył. Sama procedura polega na podaniu środka obliterującego za pomocą bardzo małych i cienkich ampułkostrzykawek. Wkłucia są prawie bezbolesne. Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia. Bezpośrednio przed skleroterapią miejsca zabiegowe nie mogą być nasmarowane (żadną maścią, kremem ani innym kosmetykiem). Nie jest zalecane golenie nóg, gdyż powstające podrażnienia i zaczerwienienia na skórze mogą stanowić przeszkodę w obserwacji miejsca zabiegowego i układu naczyń. Wskazane jest natomiast przyjmowanie rutinoscorbinu. Może przyczynić się to do ograniczenia ryzyka powstania przebarwień po zabiegu, a ponadto wzmacnia naczynia krwionośne.
Jakie są rodzaje skleroterapii?
Stosujemy m.in. skleroterapię piankową, gdzie do światła większych naczyń podawany jest preparat w postaci specjalnie utworzonej pianki. Wtedy preparat działa miejscowo przylegając lepiej do ściany naczynia i nie rozpływając się w niej. Zapewnia to większy poziom oddziaływania substancji z naczyniem. Ten rodzaj skleroterapii stosowany jest przede wszystkim przy zamykaniu naczyń o dużej średnicy.
Zabieg najczęściej jest przeprowadzany z użyciem miejscowego podświetlenia Veinelite. Światło emitowane przez aparat pozwala na dokładne zlokalizowanie zmian położonych na różnej głębokości a niewidocznych podczas standardowego badania.
Jakie sa wskazania do zabiegu skleroterapii?
Wskazaniem do jego wykonania jest obecność venulektazji, potocznie nazywanych pajączkami naczyniowymi oraz niektórych typów żylaków. Zgodnie ze wskazaniami Europejskiego Towarzystwa Flebologicznego zabieg zalecany jest do leczenia zmian żylnych o niewielkim nasileniu.
Po zabiegu noga jest bandażowana lub zakładane są rajstopy uciskowe na okres 7 dni. Proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od stopnia zaawansowania pierwotnych zmian. Pacjenci w tym okresie wracają do codziennych czynności.
W okresie przedzabiegowym i pozabiegowym pacjenci powinni stosować się do poniższych zaleceń:
- w okresie przed i pozabiegowym wskazane jest stosowanie preparatu Rutinoskorbin;
- w okresie pozabiegowym nie należy:
- zbyt długo przebywać w pozycji stojącej,
- eksponować nóg na światło,
- przez minimum 2 tygodnie unikać wzmożonego wysiłku fizycznego,
- regularnie masować miejsca pozabiegowe,
- odpoczywać w pozycji z nogami uniesionymi wyżej niż tułów.
Uzyskanie dobrego efektu wymaga najczęściej kilku sesji. Bardzo często stosuje się na końcu całego procesu przezskórną obliterację laserową (laserowe zamykanie naczyń).
Skleroterapia jest bezpieczną metodą redukcji pajączków i niektórych typów żylaków. Jednakże, jak w przypadku każdego zabiegu, pojawić się mogą działania niepożądane, takie jak:
- przebarwienia,
- siniaki,
- miejscowe reakcje alergiczne,
- obrzęki,
- miejscowa bolesność żył.
Są to reakcje przejściowe, które mogą pojawić się w pierwszych kilku dniach po zabiegu. Nie są z reguły groźne i ustępują po krótkim czasie. W przypadku utrzymywania się zmian przez dłuższy okres zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym.
Cena zabiegu
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
Od 300zł | 30min | Chirurg naczyniowy | Tak | Nie | 2 tygodnie |