Laseroterapia
Usuwanie zmian skórnych
Nieefektowne zmiany skórne przyczyniają się do poczucia dyskomfortu na co dzień, które wywołane jest przez widoczne na ciele zgrubienia. Głównie jednak obniżają komfort z uwagi na wypukły kształt i umiejscowienie. Zmiany skórne znajdujące się w pachwinach, na szyi, czy na karku mogą przyczyniać się do otarć przy noszeniu bielizny oraz odzieży, a czasem uniemożliwić noszenie biżuterii.
Jakie znamiona są najczęściej usuwane?
Do najczęściej występujących zmian skórnych, które poddawane są usuwaniu należą:
Tłuszczaki
Jak nazwa wskazuje są zbudowane z tkanki tłuszczowej, co powoduje, że są miękkie w dotyku. Charakterystyczne jest wrażenie możliwości lekkiego przesuwania tłuszczaków. Z reguły nie są bolesne – mogą jednak powodować takie skutki w przypadku dużych rozmiarów, gdy delikatnie zaczną uciskać nerwy.
Rozrost tłuszczaków jest powolny, przy czym mogą osiągnąć wielkość od kilku do nawet kilkunastu centymetrów średnicy. Z reguły występują u osób po 30. roku życia w okolicach karku, rąk i nóg. Mogą jednak pojawić się też na tułowiu.
Tłuszczaki spotykane są także u dzieci. Usuwanie znamion w tym przypadku wymaga interwencji chirurgicznej. Leczenie farmakologiczne ani stosowanie okładów nie przynosi pożądanych rezultatów. Tłuszczaki poddane usuwaniu laserowemu, jak i w wyniku konwencjonalnych metod chirurgicznych mogą odrosnąć.
Włókniaki
Przyjmują postać pojedynczych guzków o wielkości od 2mm do 1 cm. Mogą mieć kolor cielisty bądź brunatny, przy czym nie towarzyszą im żadne dodatkowe dolegliwości. Pojawiają się zazwyczaj u osób starszych, częściej u kobiet. Mogą występować na brzuchu, a także w dużych zagięciach oraz na szyi i karku.
Usuwanie znamion tego rodzaju przeprowadzane jest z użyciem lasera CO2 bądź przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod chirurgicznych w znieczuleniu miejscowym.
Kaszaki (cysta naskórkowa, torbiel łojowa)
Jest to zmiana skórna nazywana także cystą naskórkową bądź torbielą łojową. Ma postać łagodnych guzków o charakterze torbieli, wypełnionych masami rogowymi oraz łojowymi z zawartością elementów mieszków włosowych. Z reguły rosną powoli i nie są bolesne.
Z uwagi na budowę komórkową można wyróżnić różne rodzaje cyst. Do często występujących kaszaków zaliczają się te o kulistym kształcie, niebolesne, przesuwalne względem podłoża. Z czasem mogą przyjąć białe bądź żółte zabarwienie. Innym rodzajem kaszaków są tzw. prosaki, których usuwanie polega na nakłuciu i delikatnym wyciśnięciu.
W przypadku torbieli o większych rozmiarach zalecane jest leczenie chirurgiczne. Usuwanie znamion tego rodzaju wymaga nacięcia skalpelem bądź usunięcia w całości.
Jakie są metody usuwania znamion?
Rozpoznanie koncentruje się na analizie charakterystycznego obrazu klinicznego, co pozwala na postawienie diagnozy i podjęcie decyzji o metodzie usuwania znamion.
Metody konwencjonalne
Usuwanie zmian skórnych może odbywać się z wykorzystaniem konwencjonalnych metod leczenia, czyli poprzez wycinanie w znieczuleniu miejscowym. Po takiej interwencji na miejsce zabiegowe zakłada się steril strip lub szwy chirurgiczne oraz opatrunek uciskowy. Po 7-10 dniach zdejmuje się materiał zbliżający brzegi rany.
Elektrokoagulacja
Usuwanie znamion włókniaków, brodawek, punktów rubinowych czy prosaków może być przeprowadzone z wykorzystaniem techniki z zakresu elektrochirurgii. Zabieg elektrokoagulacji opiera się na zastosowaniu na miejsca zmian skórnych prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Wytworzona bardzo wysoka temperatura powoduje ścinanie (uszkodzenie) białka znajdującego się w tkance. Efektem jest wypalenie tkanki tworzącej zmianę skórną.
Bezpośrednio po zabiegu usuwania znamion skóra może pozostać zaczerwieniona i może występować delikatny obrzęk. Najczęściej znika po kilku dniach. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia elektrokoagulacji jest ciąża, ogólny zły stan zdrowia, wszczepiony rozrusznik serca, a także problemy z krążeniem krwi, krzepnięciem krwi oraz cukrzyca.
Stosowanie lasera CO2
W przypadku wielu zmian skórnych, brodawek i włókniaków usuwanie może jednak zostać przeprowadzone z wykorzystaniem lasera CO2. Podczas zabiegu energia lasera jest absorbowana przez tkankę, w której dochodzi do odparowania wody oraz zjawiska koagulacji. W ten sposób nie dochodzi do krwawienia. Ponadto laser CO2, wyposażony w funkcje super i ultraplus, nie powoduje uszkodzeń termicznych tkanki wokół zmiany i umożliwia pracę w trybie impulsowym. Wykorzystane w procesie rozwiązania wpływają korzystnie na proces gojenia, który przebiega bez powstawania blizn.
Mechanizm działania lasera wiąże się z odparowaniem tkanek w wyniku przemiany wody, znajdującej się w przestrzeni międzykomórkowej, w parę wodną. W efekcie dochodzi do termicznych i nieodwracalnych zniszczeń w miejscu poddanym zabiegowi, a więc bezpośrednio na konkretnej zmianie. Atutem pracy lasera CO2 jest bezkontaktowy jej charakter, a także pełna sterylność pola operacyjnego oraz ograniczenie ryzyka krwawienia (przez wzgląd na natychmiastową koagulację naczyń krwionośnych).
Jak wygląda zabieg usuwania znamion z użyciem lasera CO2?
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Przed przystąpieniem do użycia lasera CO2 miejsce zabiegowe zostaje odkażone, a dopiero po tym znieczulone. W przypadku płytkich zmian podanie znieczulenia nie jest konieczne.
Właściwa część zabiegu, polegająca na usuwaniu znamienia, trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest to uzależnione od wielkości oraz głębokości zmiany. Przez cały czas Pacjent nie odczuwa bólu, może natomiast odczuwać ciepło i delikatne pieczenie.
W wyniku przeprowadzonych czynności nie ucierpią tkanki sąsiadujące ze zmianą, co jest zasługą bardzo precyzyjnego działania lasera. W związku z jego oddziaływaniem następuje odparowanie zmiany skórnej i zamknięcie naczyń krwionośnych, co ogranicza ryzyko powstania niepożądanych krwawień.
Jak wygląda proces gojenia po usuwaniu zmian?
Na miejscu zabiegowym pojawia się brązowy strup. Okres jego wygojenia wynosi do 4 tygodni. Przy większych ranach po przeprowadzonym zabiegu zakładany jest opatrunek przepuszczający powietrze, zaś mniejsze zmiany nie wymagają jego zastosowania.
Na szybkość gojenia się ran wpływ ma odpowiednia pielęgnacja. Miejsce zabiegowe należy przemywać delikatnie wodą z mydłem lub dezynfekowanym preparatem spirytusowym. Bezpośrednio po wygojeniu ran nie należy wystawiać miejsc zabiegowych na ekspozycję słoneczną, gdyż mogą wystąpić przebarwienia.
Jak postępować po zabiegu?
Podobnie jak przy innych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, także po usuwaniu znamion należy dbać o odpowiednie zachowanie higieny miejsca zabiegowego, aby nie narazić obszaru na urazy i zabrudzenia. Przy odsłoniętych miejscach warto zadbać, aby nie narażać ich na intensywne działanie wody (można delikatnie przemywać) ani promieni słonecznych. Nie należy opalać się na słońcu ani w solarium przez okres co najmniej 2 miesięcy.
Optymalnym okresem jest 6 miesięcy. Warto pamiętać o tym przy ustalaniu terminu zabiegu usuwania znamion, by dać sobie czas pół roku do terminu wyjazdu wakacyjnego lub lata.
Podsumowanie
- zabieg prosty, krótki , bezbolesny, z reguły jednorazowy,
- brak uszkodzenia otaczających tkanek,
- niekłopotliwy proces gojenia,
- dobry efekt kosmetyczny,
- brak możliwości zakażenia żółtaczką i wirusem HIV- zabieg wykonywany metodą bezkontaktową,
- relatywnie niski koszt zabiegu.
- włókniaki,
- niektóre znamiona barwnikowe (tzw.pieprzyki),
- niektóre blizny,
- inne narośla skórne,
- naczyniaki rubinowe,
- tatuaże,
- prosaki,
- brodawki wirusowe twarzy, stóp, rąk – kurzajki,
- kępki żółte powiek,
Zabiegi z użyciem lasera CO2 w zakresie usuwania znamion są na tyle bezpieczne, że mogą być przeprowadzane nawet u dzieci, a także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Warto jednak pamiętać, że powinny być wykonywane jedynie wówczas, gdy istnieją do tego wyraźne wskazania.
- aktywna infekcja w miejscu zabiegowym (bakteryjna lub wirusowa np. opryszczka),
- podatność na powstawanie blizn przerostowych lub keloidów (aczkolwiek laserem CO 2 blizny mogą być także leczone),
- choroby nowotworowe skóry oraz stany przedrakowe,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- stosowanie leków światłouczulających,
- bielactwo,
- łuszczyca,
- cukrzyca.
Cena zabiegu
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
Od 350 zł | 15 min – 1h | Dermatolog, Chirurg plastyk | Tak | Tak, miejscowe | 1 tydzień |