Medycyna estetyczna

Korekcja zmarszczek mimicznych

Korekcja zmarszczek mimicznych

Kiedy marszczymy brwi, uśmiechamy się następuje skurcz mięśni twarzy i powstają fałdy skórne, tworzące dynamiczne zmarszczki i linie, takie jak “kurze łapki”, linie czołowe lub “linie zmartwienia”. Z czasem, te dynamiczne zmarszczki i linie pogłębiają się i pozostają na stałe.

Proste leczenie preparatami z toksyną botulinową typu A może skutecznie wygładzić linie mimiki twarzy i przywrócić jej młodość i świeżość i złagodzić rysy.
Jeśli zmarszczki mimiczne dodają Tobie lat, znamy skuteczny i sprawdzony sposób, żeby je usunąć bez chirurgii, blizn i długiego okresu rekonwalescencji.

Czym jest toksyna botulinowa?

Oczyszczona postać toksyny botulinowej typu A istnieje na rynku pod wieloma nazwami handlowymi. Toksyna jest produkowana przez bakterie Clostridium Botulinum. Wstrzyknięcie wyjątkowo małej dawki leku w wybrane mięśnie twarzy likwiduje problemy wywoływane przez kurczenie się mięśni takie jak zmarszczki mimiczne, nadmierna kurczliwość czy też przykurcze..

Jak działa toksyna botulinowa ?

Toksyna botulinowa typu A blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni, związanych z liniami wyrazu twarzy. Zapobiega to nadmiernemu skurczowi mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry. Toksyna botulinowa typu A działa jedynie w obrębie mięśni, do których zostaje podana, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie, nie zmienia się mimika całej twarzy a tylko małych wyselekcjonowanych jej fragmentów. Efekty prawidłowo wykonanego zabiegu i dobrania odpowiedniej ilości preparatu, wyglądają naturalnie i nie powodują obrazu maski.

Na czym polega leczenie?

Toksyna botulinowa typu A jest podawana przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Bardzo małą ilość preparatu rozpuszcza się w roztworze soli i bardzo precyzyjnie wstrzykuje w kilka miejsc na twarzy. Ból, związany ze wstrzyknięciem, jest minimalny. wielu pacjentów porównuje go do ukłucia przez komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, a więc bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność. Zabieg trwa około 15 minut, w zależności od liczby leczonych miejsc. Toksyna botulinowa typu A zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełny efekt leczenia może być widoczny dopiero po 14 dniach.

Kiedy można zastosować toksynę botulinową?

Toksyna botulinowa jest głównie stosowana w usuwaniu:

 • zmarszczek między brwiami
 • poziomych linii czołowych
 • kurzych łapek lub linii śmiechu między oczami
 • wygładzaniu linii szyi
 • w unoszeniu linii brwi, co nadaje im młodszy wygląd i łagodzi spojrzenie.

W jakim wieku można stosować preparaty z toksyną botulinową typu A?

Wiek pacjenta który poddaje się zabiegowi uzależniony jest od celu leczniczego. W schorzeniach neurologicznych botulinę można podawać nawet dzieciom. W korekcie zmarszczek mimicznych wiek pacjenta uzależniony jest od intensywności pracy mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych. Nawet osoby po 25 r.ż. które mają problem z silną kurczliwością mięśni np. na czole, mogą poddać się zabiegowi. Wcześnie podana toksyna botulinowa zapobiega utrwalaniu się zmarszczek w miejscach intensywnej kurczliwości mięśni np. między brwiami. Warto zauważyć, że po kilku aplikacjach toksyny botulinowej odzwyczajamy się od marszczenia np. okolicy czoła. U osób starszych, u których zmarszczki mimiczne są silne i mają charakter trwały, zabiegi można połączyć z wypełnieniem zmarszczek kwasem hialuronowym. Wbrew niektórym opiniom, toksyna botulinowa nie powoduje pogłębienia się zmarszczek a wręcz przeciwnie, zagłębienia w skórze w okolicach jej działania wyrównują swoją powierzchnię.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Toksyna botulinowa typu A relaksuje napięcie mięśni przez około 3-5 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Efekt leczenia zanika stopniowo. Wstrzyknięcia można wykonywać 2-3-krotnie w ciągu roku.

Czy leczenie toksyna botulinową jest bezpieczne?

Toksyna botulinowa typu A jest bezpiecznym lekiem relaksującym napięcie mięśni. W medycynie estetycznej stosowana jest od 1990 roku. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest przy redukcji bóli migrenowych, zmniejszaniu napięcia mięśni np. u dzieci i dorosłych z przykurczami mięśni np. w mózgowym porażeniu dziecięcym i innych schorzeniach neurologicznych. Warto zaznaczyć że do celów estetycznych wystarczające jest użycie niewielkiej ilości toksyny. Działanie toksyny botulinowej typu A jest okresowe i zanika stopniowo. Po ustąpieniu efektów, zabieg można powtarzać.

Czy leczenie toksyną botulinową typu A może być łączone z innymi zabiegami?

Toksyna botulinowa typu A jest często stosowana łącznie z innymi zabiegami, poprawiającymi kondycję skóry, takimi jak, mezoterapia lub wypełniacze. W celu doboru optymalnej kuracji i zachowania odpowiedniej kolejności zabiegów należy omówić terapię z lekarzem medycyny estetycznej.

Umów się na wizytę

 • Bruzdy poziome na czole
 • Bruzdy pionowe między brwiami
 • Zmarszczki wokół kącików oczu
 • Zmarszczki przynosowe
 • Zmarszczki nad ustami
 • Opadające kąciki ust
 • Bruksizm

Stosowanie toksyny botulonowej wykluczone jest w przypadku:

 • ciąży,
 • laktacji,
 • ciężkich alergii,
 • niektórych terapii farmakologicznych.

Cena zabiegu

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
Od 700 zł 20-30 min Lekarz medycyny estetycznej Tak Nie 3 dni

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności