Medycyna estetyczna
Usuwanie rozstępów
Rozstępy to nieestetycznie wyglądające, równoległe pasma pomarszczonej skóry. Początkowo zaczerwienione, z czasem ulegają blednięciu. Czerwone lub białe pasma słabszej tkanki ułożone są prostopadle do kierunku rozciągania się skóry. Najczęściej występują one w takich obszarach, jak:
- brzuch,
- pośladki,
- uda,
- piersi,
- ramiona.
Jak powstają rozstępy?
Za pojawienie się tych nieestetycznych zmian odpowiada w pierwszej kolejności upośledzenie funkcjonowania fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej produkujących elastynę i kolagen. W wyniku niedoboru tych substancji, skóra stopniowo traci jędrność i sprężystość. Staje się wiotka, a poddana rozciąganiu, nie może w pełni wrócić do pierwotnego stanu. Powstawanie rozstępów związane jest z nagłym wzrostem masy ciała, a następnie jej utratą. Mogą one zatem pojawić się na przykład w czasie ciąży lub w związku z szybką i znaczną utratą wagi.
W walce z rozstępami dysponujemy szeregiem nowoczesnych metod oraz urządzeń. Dla każdego Pacjenta sposób wykonania terapii dobierany jest indywidualnie, po uwzględnieniu jego preferencji oraz oczekiwanych rezultatów. Brane pod uwagę są również występujące wskazania i przeciwwskazania, stopień rozległości zmian skórnych oraz ogólna kondycja skóry.
Cena zabiegu oraz czas jego trwania, a także szybkość osiągnięcia oczekiwanych rezultatów zależą od obszaru ciała oraz rozmiaru powierzchni, na jakiej występują zmiany, a także od stopnia ich zaawansowania i utrwalenia. Zabiegi stosowane w usuwaniu rozstępów to między innymi:
Laseroterapia – z wykorzystaniem lasera pikosekundowego, Q-switch oraz lasera frakcyjnego. Pozwalają one na aplikację wiązki promieniowania na skórę w sposób wybiórczy i fragmentaryczny. W wyniku tego na powierzchni skóry powstaje wzór równomiernie rozmieszczonych stref mikrouszkodzeń. Promienie lasera głęboko i precyzyjnie wnikają w komórki tkanki podskórnej i do skóry właściwej. Zabieg nie powoduje widocznych ran a gojenie następuje niezwykle szybko i daje bardzo dobre rezultaty.
Mezoterapia igłowa – pozwalająca na dostarczenie bezpośrednio pod skórę substancji stymulujących produkcję kolagenu i elastyny, a także wzmacniających sprężystość skóry.
Frakcyjne mikronakłuwanie skóry – oparty na technologii mikronakłuć, które umożliwiają wprowadzenie odpowiednich substancji w głąb skóry. Powstające w efekcie zabiegu mikrourazy stymulują organizm do wzmożonej regeneracji i odbudowana struktury skóry. Rozstępy stają się jaśniejsze, ulegają spłyceniu i są mniej widoczne, jest to skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry na brzuchu, ramionach, piersiach, udach i pośladkach.
Terapia z wykorzystaniem rollera, za pomocą którego podać można rozmaite preparaty. Jeden z nich zapobiega wiotczeniu skóry, a jednocześnie stymuluje produkcję kolagenu i poprawia jędrność.
Karboksyterapia – czyli lecznicze zastosowanie dwutlenku węgla, wystrzykiwanego precyzyjnie w wybrane miejsca pod powierzchnią skóry; przyczynia się to do poprawy mikrokrążenia, dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione i odżywione. W rezultacie następuje regeneracja skóry i redukcja rozstępów.
Metoda ta posiada pewne przeciwskazania, którymi są między innymi:
- ciąża,
- niewydolność serca,
- niewydolność oddechowa,
- niektóre choroby nerek lub wątroby,
- zapalenie żył.
Fale radiowe i ultradźwiękowe firmy Alma Lasers – które redukują tkankę tłuszczową, a jednocześnie poprawiają jędrność oraz ukrwienie skóry.
Jak należy postępować po zabiegu laserowego usunięcia rozstępów?
W ciągu pierwszych dni po wykonaniu zabiegu nie zaleca się stosowania mydła oraz toników na bazie alkoholu. Niewskazane są również peelingi czy wycieranie miejsc poddanych zabiegowi gąbką albo ręcznikiem. Należy starannie unikać wszelkiego rodzaju podrażnień.
Przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu laserowej redukcji rozstępów nie zaleca się również korzystania z sauny czy gorącej kąpieli. Opalania należy unikać przez co najmniej 4 tygodnie po przeprowadzonym zabiegu, osłaniając poddane mu obszary ciała przed działaniem promieni słonecznych. Konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF.
Jak należy przygotować się do zabiegu laserowego usuwania rozstępów?
Przed wszelkiego rodzaju zabiegami skórnymi z wykorzystaniem lasera należy zrezygnować z ekspozycji słonecznej na co najmniej miesiąc wcześniej. Oznacza to, że Pacjent powinien unikać opalania, zarówno naturalnego, jak i w solarium. Odradzane jest również stosowanie w tym czasie peelingów i wykonywanie innych zabiegów złuszczających skórę, a także depilacji oraz golenia.
Nie wskazane jest spożywanie alkoholu. W przypadku stosowania leków sterydowych, koagulacyjnych, fotouczulających, a także kremów z re tinolem oraz ziół takich jak nagietek czy dziurawiec, o ile to możliwe należy je odstawić na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Ponownie stosować je można również po 2 tygodniach od jego wykonania.
- Teleangiektazje twarzy
- Naczynka na nogach
- Naczyniaki płaskie
- Trądzik różowaty
- Rozproszone zaczerwienie
- Naczyniaki (Hemangiomase)
- Nieunormowana cukrzyca
- Opryszczka
- Skłonność do bliznowców
- Choroby nowotworowe
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Uczulenie na kwas hialuronowy
- Rozrusznik serca
- Hemofilia
- Stosowanie niektórych leków
- Aparat na zęby
- Ciąża i karmienie piersią
Cena zabiegu
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
Cena ustalana podczas konsultacji | 30 min-1h | Lekarz medycyny estetycznej, fizjoterapeuta, kosmetolog | Tak/nie w zależności od dobranej metody leczenia | Tak, miejscowe | 3-5 dni |