Trichoskopia

Specjalistyczna metoda badania skóry głowy i włosów

Trichoskopia - specjalistyczna metoda badania skóry głowy i włosów

Trichoskopia to jedno z najdokładniejszych badań dermatologicznych wspierających diagnostykę łysienia oraz chorób i zmian występujących w obszarze owłosionej skóry głowy. Badanie trichoskopowe umożliwia dogłębną analizę i ocenę stanu włosów i skóry, co znacznie przyspiesza proces diagnozy, a także umożliwia szybkie rozpoznanie typu łysienia, co w przypadku innych metod diagnostycznych zwykle nie jest możliwe.

Trichoskopia - co to jest?

Trichoskopia jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą wykorzystywaną w diagnostyce schorzeń skóry głowy i włosów.  Podczas badania dermatolog dokonuje analizy i oceny stanu ujść mieszków włosowych, łodygi włosa, okołomieszkowe i medzymieskowej powierzchni skóry, a także naczyń krwionośnych.

Jak przebiega badanie?

Badanie trichoskopowe może być wykonane z wykorzystaniem dwóch technik — dermatoskopii lub wideodermatoskopii.

Dermatoskopię przeprowadza się z użyciem dermatoskopu — niewielkiego urządzenia składającego ze specjalnej głowicy umieszczonej na rękojeści. Głowica dermatoskopu posiada oświetlenie i system powiększający, który umożliwia ocenę skóry i włosów w powiększeniu 10x.

Wideodermatoskopia  jest badaniem znacznie bardziej zaawansowanym technologicznie. W trakcie badania wykorzystuje się nowoczesne urządzenie — wideodermatoskop, który jest synchronizowany z dedykowanym programem komputerowym i serwerem. Wideodermatoskop składa się z kamery połączonej z komputerem i monitorem, na którym lekarz na żywo śledzi badanie. Podczas badania lekarz wykonuje serię zdjęć, które trafiają na serwer laboratorium. Tam, na podstawie specjalnego algorytmu rozpoznającego obraz i analizy specjalistów tworzony jest raport trichoskopowy, który po 7 dniach jest przesyłany do lekarza. Wideodermatoskopia umożliwia przeprowadzenie badania w powiększeniu od 20x do 140x.

Wideodermatoskopia w Klinice Elite jest wykonywana z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i systemu, który pozwala na przeprowadzenie zarówno trichoskopii, jak i badania skóry całego ciała.

Urządzenie zapewnia perfekcyjny obraz, o bardzo wysokim kontraście i jakości Full HD CrystalView, zaś specjalne oprogramowanie automatycznie wyłapuje i oznacza zmiany skórne. System umożliwia stworzenia mapy całego ciała, dzięki czemu podczas kolejnych badań możliwa jest ocena zmieniających się znamion i nowopowstałych. Funkcja ta jest bardzo ważna w przy diagnozowaniu raka skóry i czerniaka oraz podczas cyklicznych kontroli u osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia nowotworu skóry.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Badanie trichoskopowe jest kluczowe w procesie diagnozowania i leczenia różnych typów łysienia oraz innych schorzeń skóry i włosów. Ogromną zaletą trichoskopii jest precyzja i szybki wynik, które przyspieszają diagnozę, a tym samym umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Trichoskopia jest wykorzystywana także do monitorowania postępów leczenia.

Umów się na wizytę

Trichoskopia jest wskazana w przypadku:

  • łysienia
  • problemów z nadmierną utratą włosów
  • przygotowania do przeszczepu włosów
  • stanów zapalnych skóry
  • pojawienie się niepokojących zmian w obszarze owłosionej skóry głowy
  • łupieżu
  • łojotoku
  • łuszczycy skóry głowy
  • innych chorób w obrębie owłosionej skóry głowy.

Trichoskopia - jak się przygotować do badania?

Przygotowanie do trichoskopii wymaga od Pacjenta zastosowania się do poniższych zaleceń:

 • 14 dni przed badaniem nie poddajemy włosów i skóry zabiegom.
 • 3 dni przed badaniem nie myjemy głowy oraz nie stosujemy masek, odżywek i preparatów do stylizacji.

Niezastosowanie się do zaleceń może wpłynąć na wynik trichoskopii.

Trichoskopia czy trichogram?

Trafna diagnoza i skuteczna terapia są uwarunkowane głównie wiedzą i doświadczeniem lekarza, stąd zarówno wynik trichogramu, jak i trichoskopii dostarcza informacji przydatnych w diagnostyce. Należy jednak pamiętać, że trichoskopia wykorzystuje bardziej zaawansowane techniki takie jak np. wideodermatoskopia, co znacznie przyspiesza i ułatwia diagnozę, a także dalsze monitorowanie przebiegu leczenia.

W przeciwieństwie do trichoskopii trichogram jest badaniem, które wymaga pobrania próbki składającej się z 50 do 100 włosów wraz z cebulkami. Następnie pobrana próbka jest badana pod mikroskopem. W przypadku badania trichinoskopowego nie ma konieczności wyrywania włosów, a zaawansowana technologia wideodermatoskopu i bardzo duże powiększenie, pozwala na precyzyjną ocenę i analizę stanu włosów i skóry głowy.

Trichoskopia cena Warszawa

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
250 zł 20 min Lekarz Nie Nie Brak

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(przejdź na podstronę)
(rozwiń)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(rozwiń)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(rozwiń)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności