Urologia

Nakłucie i opróżnienie
wodniaka jądra pod kontrolą USG

Nakłucie i opróżnienie wodniaka jądra pod kontrolą USG

Wodniak jądra jest schorzeniem, które polega na gromadzeniu się surowiczego płynu między jądrem a jego osłonką. Płyn przybiera bursztynową barwę, a jego ilość może wahać się od kilku do nawet kilkuset mililitrów. Co ważne, wodniaka jądra nie należy łączyć z dosłownym powiększeniem się jądra – jest to jedynie powiększenie objętości moszny, najczęściej występującej po prawej stronie. Główną przyczyną występowania wodniaka jądra jest nadmierna produkcja płynu surowiczego i zbyt wolne jego zwrotne wchłanianie.

W medycynie wyróżniamy dwa rodzaje wodniaków – wrodzone i nabyte. Te pierwsze powstają już w czasie życia płodowego i występują u niemowląt. Dzięki temu mogą być zdiagnozowane i leczone od razu po urodzeniu. Wodniaki nabyte występują z kolei u mężczyzn niezależnie od wieku, a do najczęstszych przyczyn ich występowania zaliczamy:

  • Uraz jądra
  • Przebyte zapalenie najądrza lub jądra
  • Powikłania po operacyjnym leczeniu żylaków powrózka nasiennego i plastyki przepukliny pachwinowej
  • Nowotwory jąder.

Na czym polega nakłucie i opróżnienie wodniaka jądra pod kontrolą USG?

Do niedawna najpopularniejszą metodą pozbycia się wodniaka było leczenie operacyjne. Obecnie jednak, dzięki rozwojowi medycyny, w Klinice Elite oferujemy możliwość wykonania punkcji, czyli nakłucia i opróżniania wodniaka jądra pod kontrolą USG. Jest to małoinwazyjna metoda, która co ważne, nie wymaga pobytu w szpitalu ani znieczulenia ogólnego. Pacjent nie jest także wyłączony z aktywności zawodowej i tego samego dnia może wrócić do domu. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, a jego koszty są nieporównywalnie niższe w porównaniu z leczeniem operacyjnym. Po nakłuciu nie powinny występować również żadne powikłania.

Przygotowania do zabiegu

Pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu nakłucia i opróżniania wodniaka jądra pod kontrolą USG podczas wizyty urologicznej. Lekarz wykonuje wówczas USG moszny. Należy również pamiętać, by poinformować lekarza podczas konsultacji o ewentualnym przyjmowaniu leków zmieniających krzepliwość krwi. Przed samym zabiegiem zalecana jest również depilacja okolic intymnych.

Jakie są efekty zabiegu?

Efekt zabiegu możemy zaobserwować już bezpośrednio po jego wykonaniu. Objętość moszny zostaje znacznie zmniejszona, choć całkowite opróżnienie wodniaka jądra może być zależne od indywidualnych warunków anatomicznych pacjenta. Przy stosowaniu się do zaleceń lekarza, najczęściej nie ma potrzeby powtarzania zabiegu.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

W pierwszych 24 godzinach po zabiegu może dochodzić do niewielkich krwawień z miejsc, gdzie miały miejsce wkłucia. W związku z tym należy stosować opatrunek jałowy wkładany do obcisłej bielizny. Ponadto przez pierwsze kilka dni skóra moszny może być nieco bolesna, obrzęknięta, wrażliwa i zaczerwieniona. U niektórych pacjentów mogą wystąpić także niewielkie zasinienia spowodowane wbiciem igły, niemniej jednak ustępują one po 5-7 dniach od zabiegu.

Umów się na wizytę

Na skutek wodniaka jądra dochodzi do nagromadzenia się płynu surowiczego między osłonkami jądra. Dlatego też tak duża objętość płynu może powodować znaczne trudności podczas chodzenia, a także dolegliwości bólowe. Nagromadzony płyn wpływa również negatywnie na wytwarzanie plemników, a w przypadku długotrwałego ucisku może dojść do zmniejszenia, a nawet zaniku jądra i obniżeniu płodności.

Zabieg nakłucia i opróżnienia wodniaka jądra nie jest wskazany w przypadku występowania wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, jak i infekcji. Te mogą zostać zdiagnozowane podczas konsultacji przed zabiegiem z lekarzem prowadzącym.

Nakłucie i opróżnienie wodniaka jądra pod kontrolą USG – cena Warszawa

Zabieg nakłucia i opróżnienia wodniaka jądra pod kontrolą USG jest wykonywany w naszych dwóch klinikach Elite w Warszawie.

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
Od 800 zł 1h Chirurg, urolog nie tak 5-7 dni

Ceny wszystkich zabiegów oraz aktualne promocje znajdują się w naszym cenniku.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(więcej)
(więcej)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(więcej)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(więcej)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności