Urologia
Plastyka krótkiego wędzidełka
Wędzidełko jest fałdem błony śluzowej łączącym żołądź z wewnętrzną stroną napletka. Niekiedy wędzidełko jest na tyle krótkie lub mało elastyczne, iż przy odprowadzeniu napletka odczuwa się jego nadmierne naprężenie. Może to być szczególnie dokuczliwe przy aktywności seksualnej. Pacjent odczuwa wówczas bolesność w obrębie wędzidełka, a niekiedy dochodzić może nawet jego pękania lub rozrywania. W tej sytuacji właściwym leczeniem jest plastyka wędzidełka, czyli zabieg polegający na jego rozcięciu i przez to wydłużeniu.
Przygotowanie do zabiegu
Nie jest wymagane szczególne przygotowanie do zabiegu. W przypadku przyjmowania leków wpływających na proces krzepnięcia krwi należy odbyć konsultację lekarską, gdyż może być wskazane odstawienie niektórych leków.
Efekty
Zmiana dostrzegalna jest natychmiast po zabiegu jednak ostateczny efekt widoczny jest po okresie rekonwalescencji, czyli około 2 tygodniach.
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, które znosi czucie bólu, ale może pozostawić czucie dotyku. Środek znieczulający podajemy podskórnie, nakłuwając prącie cienką igłą. Po znieczuleniu lekarz przystępuje do dalszych działań. Skalpelem lekarz dokonuje rozcięcia wędzidełka, zazwyczaj na całej jego długości. Następnie lekarz zakłada szwy (wchłanialne), których celem jest zbliżenie brzegów rany oraz zatamowanie ewentualnego krwawienia. Zabieg trwa około 15-20 minut. Po zabiegu pod napletek zakładany jest materiał opatrunkowy, do samodzielnego usunięcia kilka godzin później.
Po zabiegu
W pierwszych godzinach po zabiegu rana może być obrzęknięta. Skóra prącia może być miejscami sina. Zmiany te wchłaniają się zwykle w ciągu 2 tygodni. Tempo wypadania szwów to zazwyczaj około dwóch tygodni. Pacjentowi zaleca się utrzymywanie prawidłowej higieny rany oraz unikania aktywności seksualnej do czasu wygojenia (zazwyczaj około 1-2 tygodnie). Szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania po zabiegu zostaną indywidualnie przekazane pacjentowi przez lekarza.
Przeciwwskazania
Plastyka krótkiego wędzidełka może być przeciwwskazana, jeśli u pacjenta stwierdza się:
- istotne zaburzenia krzepnięcia krwi,
- bardzo niski próg bólowy,
- uczulenie na środki znieczulające.
Kwestię ewentualnych przeciwwskazań należy każdorazowo omówić w trakcie konsultacji lekarskiej.
Możliwe powikłania
Jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, również i w przypadku obrzezania staplerem może dojść do powikłań. Najczęściej zgłaszanym problemem jest ból rany, szczególnie dokuczliwy w pierwszych godzinach po zabiegu, ustępujący w ciągu kilku dni. Do innych mogących wystąpić powikłań należą krwawienie lub utworzenie się krwiaka w ranie. Końcowy efekt kosmetyczny może niekiedy odbiegać od oczekiwanego. Szczegółowe informacje dotyczące możliwych powikłań zostaną przekazane przez lekarza w trakcie kwalifikacji do zabiegu.
- krótkie wędzidełko
- urazy wędzidełka
- istotne zaburzenia krzepnięcia krwi
- bardzo niski próg bólowy
- uczulenie na środki znieczulające
Cena zabiegu
Koszt zabiegu | Orientacyjny czas trwania zabiegu | Kto wykonuje zabieg? | Inwazyjny | Znieczulenie | Czas rekonwalescencji |
1 100 zł | Około 30 min | Urolog | Tak | Tak miejscowe lub sedacja | 1 tydzień |