Umów się na wizytę

Urologia

Stulejka

Stulejka - co to jest?

Stulejka to dość powszechnym problem u mężczyzn. Z tym schorzeniem spotyka się średnio 15% panów. Jest to defekt anatomiczny (nabyty lub wrodzony), który polega na zwężeniu otworu napletka, jednocześnie uniemożliwiający jego prawidłowe odprowadzenie z żołędzia prącia.

Stulejka powoduje silny dyskomfort i ból podczas czynności higienicznych oraz stosunku seksualnego. Może mieć również wpływ na wzwód, a co za tym idzie rodzi niezadowolenie ze sfery intymnej. Ponadto przyczynia się do powstawania stanów zapalnych okolic prącia, za które odpowiedzialny jest zarówno zalegający i rozkładający się mocz, również złuszczający się łój, nasienie oraz bakterie.

Problemu stulejki u mężczyzn nie należy bagatelizować, choć nie zagraża on bezpośrednio życiu ani zdrowiu. W skrajnych przypadkach schorzenie to może doprowadzić do poważnych chorób nerek, pęcherza, a nawet wywołać raka prącia. Stulejka ma wpływ na zdrowie partnera/partnerki seksualnej, np. m.in. może powodować nawracające stany zapalne u partnerek seksualnych. Kobieta narażona jest na infekcje dróg moczowych i wewnętrznych narządów płciowych.

Stulejka – skąd bierze się ten problem?

Problem ten może być defektem wrodzonym lub nabytym. Powodować go mogą stany zapalne napletka/ cewki moczowej, uraz np. podczas stosunku seksualnego, cukrzyca czy zła higiena okolic intymnych.

U chłopców do 1. roku życia jest czymś naturalnym, co powinno ustąpić samoistnie do ukończenia 2. roku życia. Chłopiec powyżej 2. roku życia powinien mieć już odsuwający się napletek. Musimy jednak pamiętać, żeby nie próbować odklejać go samodzielnie, bo możemy wyrządzić dziecku krzywdę. Kiedy rodzice zauważą, że u chłopca w wieku 3-4 lata, żołądź na prąciu nie odsłoni się, powinni z dzieckiem zgłosić się do chirurga dziecięcego/ urologa dziecięcego.

Stulejka – rodzaje schorzenia

Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki: całkowitą i częściową. Stulejka całkowita to wtedy, gdy napletek zasłania żołądź prącia, a częściowa gdy żołądź penisa w stanie wzwodu można odsłonić tylko częściowo.

Stulejka – leczenie i kwalifikacja do zabiegu

Leczenie odbywa się poprzez zabieg chirurgiczny zwany plastyką napletka. U niektórych pacjentów rozwiązaniem też okazuje się obrzezanie, czyli całkowite lub częściowe wycięcie napletka.

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się w trakcie wizyty lekarskiej urologicznej, po zbadaniu pacjenta. Zabieg wykonywany jest w gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu miejscowym. Zaraz po jego zakończeniu pacjent może wyjść do domu.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu chirurgicznego stulejki?

Lekarz nie podejmie się zabiegu u pacjenta, który cierpi na poważne choroby wątroby i nerek, ma zdiagnozowane zaburzenia krzepnięcia krwi, aktywne infekcje i choruje na choroby nowotworowe.

Do przeciwwskazań, które mogą wykluczyć pacjenta z zabiegu, na jakiś czas, zaliczamy m.in. cukrzycę, przyjmowanie niektórych leków, przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu oraz złe wyniki badań, których wykonanie wcześniej zalecił lekarz. Podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu zwraca się uwagę na to czy wstępuje nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca czy alergie.  Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja urologiczna.

Jak przebiega zabieg plastyki napletka w leczeniu stulejki?

Zabieg zazwyczaj trwa około 1h. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, w większości przypadków nie jest potrzebne znieczulenie ogólne. Jeśli lekarz urolog uznaje, że istnieje możliwość zachowania napletka, wykonuje się jego plastykę. Lekarz poszerza ujście otworu napletka poprzez dokonanie podłużnych nacięć w jednym lub kilku miejscach, wzdłuż osi prącia. Skóra zostaje zszyta, po odpowiednim jej uformowaniu.

Zabieg plastyki napletka w leczeniu stulejki wykonuje się przy użyciu skalpela, noża elektrycznego lub lasera. Lekarz podczas konsultacji i badania pacjenta wybiera właściwą dla niego metodę, opierając się na wskazaniach, jak i preferencjach mężczyzny z problemem stulejki.

Po wykonaniu zabiegu pacjent ma założony opatrunek wymienianynraz na dobę. Mężczyźni muszą utrzymywać penisa w pozycji pionowej, co ułatwia powrót organu do formy. Pozycja pionowa redukuje obrzęk, nie ma także problemu z zakażeniami, bo rana pozabiegowa goi się poprawnie.

W dniu zabiegu należy wykonać dokładną, poranną toaletę. Szczególnie dotyczy to okolic, które będą poddane operacji. Na 6 godzin przed zabiegiem należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia, żucia gumy oraz palenia tytoniu. Na dwie godziny przed zabiegiem można wypić ostatnią szklankę wody.

Jakie są zalecenia pozabiegowe w przypadku leczenia stulejki?

Zabieg plastyki napletka ma niskie prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Bardzo rzadko występują krwotoki czy wdać się może infekcja. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa zwykle do czterech tygodni.

Tuż po zabiegu pacjent może zauważyć obrzęk lub zaczerwienienie prącie, ale będzie to całkowicie naturalne. Ból może być odczuwalny kilka dni po zabiegu, ale określany jest jako umiarkowany. Zazwyczaj nie potrzebne są leki przeciwbólowe o silnym działaniu, a powszechnie dostępny paracetamol jest wystarczający.  Lekarz urolog często podkreśla, że ważne jest, aby w okresie gojenia rany po zabiegu przemywać środkami, które zawierają w składzie oktenidynę o działaniu odkażającym.

Kilka dni po zabiegu rekomenduje się również nie spożywać alkoholu, ani nie przyjmować salicylanów. Należy również na okres 4 tygodni zrezygnować ze stosunków seksualnych. W trakcie gojenia się rany kontakty intymne mogłyby powodować dyskomfort i ból.

Zalecenia po zabiegu:

  • należy przez 4 tygodnie po zabiegu unikać stosunków seksualnych i masturbacji
  • zaleca się zachować higienę i pielęgnację miejsc intymnych zgodnie z zaleceniami lekarza
  • przez 4 tygodnie po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego
  • przez 4 tygodnie po zabiegu nie korzystać z solarium, sauny oraz kąpieli słonecznych

Kiedy pojawi się obrzęk, ból czy inne niepokojące obawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Umów się na wizytę

Zabieg chirurgiczny stulejki – cena Warszawa

Zabieg chirurgiczny stulejki jest wykonywany w naszych dwóch klinikach Elite w Warszawie.

Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
2 600 zł 1h Chirurg, urolog Nie Tak 4 tygodnie

Ceny wszystkich zabiegów oraz aktualne promocje znajdują się w naszym cenniku.

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami


Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 5% zniżki na pierwsze świadczenie medyczne

(więcej)
(więcej)
w postaci adresu e-mail przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, w celu korzystania przeze mnie z usługi newsletter.

(więcej)
przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

(więcej)
Wyrażam zgodę na używanie przez Amitek Sp. z o.o z siedzibą w Brwinowie przy ul. Bratniej 42, 05-840 Brwinów NIP: 534-244-52-80, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących w celu kontaktu ze mną i dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

BANK PKO BP
44 1020 4900 0000 8402 3097 3156

© ELiTE – Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności